Akademik na najwyższym poziomie – Student House Poznań

Student House, Poznań. Projekt i wizualizacja: Adam Wierciński

Adam Wierciński – absolwent Wydziału Architektury i Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu tak definiuje swój projekt:

„Założeniem autorskim jest projekt budynku mieszkalnego dla studentów, który łączy w sobie funkcje socjalne i prywatne”.

Dobrze zaprojektowany dom studencki powinien zawierać przestrzeń na pomieszczenie obu równoległych światów, w których toczy się życie studenta, tj. przestrzeń, w której znaleźć można zarówno cisze i spokój do nauki oraz przestrzeń, w której odbywa się życie towarzyskie.

Adam Wierciński tak wkomponował bryłę akademika w dostępną działkę, aby 50% jej powierzchni pozostało terenem zielonym. Miejsce spotkań, czyli wewnętrzny dziedzin powstał bez specjalne ustawione budynków wzdłuż granic działki. Od strony południowej nie powstanie zabudowa, przez co do pozostałych skrzydeł obiektu dotrze o wiele więcej światła dziennego. Każdy z budynków wzdłuż swojej krótszej ściany miałby być wyposażony w taras. Taras położony od strony ulicy przedłużałby się kładkę, prowadzącą nad jezdniami w stronę pobliskiego jeziora Malta. Podział wnętrz autor projektu opisuje tak:

„Parter to podstawa obiektu, z której wychodzą trzy budynki mieszkalne połączone wspólnymi tarasami na każdym piętrze. W budynku po stronie zachodniej i wschodniej działki pokoje umieszczone są po obu stronach centralnego korytarza. W ten sposób „łapią” światło słoneczne. Natomiast w budynku zlokalizowanym na północnej granicy działki pokoje umieszczone są od strony południowej a od strony północnej pozostaje komunikacja”.

student house - wnętrzestudent house - elewacjaStudent House - wizualizacja kompleksu
Tagi:
Skomentuj:
Loading Facebook Comments ...

Komentarze

0 komentarzy