Balkrishna Doshi

Balkrishna Doshi urodził się 26 sierpnia 1927 roku w Pune – jednym z największych indyjskich miast. Jego rodzina od dwóch pokoleń związana była z branżą meblarską. Od najmłodszych lat przejawiał niespotykany talent artystyczny oraz predyspozycje matematyczne pozwalające mu opanować proporcje. Dostrzegł to jego szkolny nauczyciel, który pomógł mu dostać się na architekturę. Balkrishna rozpoczął studia architektoniczne w 1947 roku (kiedy Indie odzyskały niepodległość) w Sir J.J. School of Architecture Bombay (Mumbaj), najstarszej i jednej z najważniejszych instytucji architektonicznej w Indiach.

Ambicja oraz kreatywność Doshiego pomagały mu w kluczowych momentach jego życia, wsiadając na statek do Londynu marzył o wstąpieniu do Królewskiego Instytutu Brytyjskich Architektów. Ostatecznie przeniósł się do Paryża – pomimo swojej niezdolności do władania językiem francuskim – do pracy pod kierunkiem Le Corbusiera (1951 – 54). Kierowało nim poczucie obowiązku wobec swojej ojczyzny, która wymagała odbudowy po oswobodzeniu się spod prymatu Wielkiej Brytanii.

W 1954 r. powrócił do Indii, żeby nadzorować projekty Le Corbusiera w Chandigarh i Ahmedabad, w tym Budynek Stowarzyszenia Właścicieli Młyna (Ahmedabad, 1954) i Shodhan House (Ahmedabad, 1956). Począwszy od 1962 roku, Doshi współpracował również z Louisem Kahnem przy budowie indyjskiego Instytutu Zarządzania Ahmedabad.

W 1956 r. zatrudnił dwóch architektów i założył własną praktykę Vastushilpa, która z czasem została przemianowana na Vastushilpa Consultants. Od momentu powstania zrealizowała ponad sto projektów, posiadając pięciu partnerów strategicznych oraz sześćdziesięciu pracowników. Dzięki ścisłej współpracy z zachodnimi projektantami, Doshi wykreował artystyczną wizję architektury opartą na głębokim szacunku wobec życia, kultury wschodniej i sił natury. Swój pomysł ufundował na miłości do historii indyjskiej oraz na wspomnieniach z dzieciństwa, w których kluczową rolę odgrywały zróżnicowane stylistycznie kompleksy świątynne, tętniące życiem ulice, zapach lakieru i drewna dobywający się z pracowni meblarskiej dziadka.

Z imponującej ilości ukończonych budynków: instytucji, kompleksów wielofunkcyjnych, projektów mieszkaniowych, galerii i prywatnych rezydencji, Doshi przywołuje jedną z najbardziej osobistych prac, Sangath (Ahmedabad, 1980), swoje studio architektoniczne. „Sangath łączy wizje i asocjacje indyjskiego stylu życia. Kampus integruje, wspomnienia miejsc odwiedzanych zderzają się, przywołują i łączą zapomniane rozdziały. Sangath jest szkołą trwającą, w której uczy się, wyrzuca z pamięci i uczy od nowa. Stał się sanktuarium kultury, sztuki i zrównoważonego rozwoju, w którym eksponowane są badania, udogodnienia instytucjonalne oraz maksymalna równowaga.”

W 1978 r. Założył Fundację Vastushilpa ds. Studiów i Badań nad Projektowaniem Środowiska. Dziś służy jako skuteczny łącznik między pracownikami akademickimi i profesjonalnymi konsultantami. Doshi był założycielem, byłym dyrektorem i przewodniczącym Wydziału Architektury i Planowania (Ahmedabad, 1966 – 2012), który w 2002 r. Został przemianowany na Uniwersytet CEPT. Obecnie jest emerytowanym dziekanem i nadal mieszka w Ahmedabadzie.

Balkrishna Doshi jest laureatem: Officer of the Order of Arts and Letters of France (2011); Global Award for Lifetime Achievement for Sustainable Architecture, Institut Francais d’Architecture, Paris (2007); Prime Minister’s National Award for Excellence in Urban Planning and Design, India (2000); Aga Khan Award for Architecture (1993-1995) for Aranya Community Housing; Gold Medal, Academy of Architecture of France (1988); Gold Medal, Indian Institute of Architects (1988); and Padma Shree National Award, Government of India (1976). Jest również członkiem Królewskiego Instytutu Brytyjskich Architektów i Indyjskiego Instytutu Architektów oraz Honorowym Członkiem Amerykańskiego Instytutu Architektów. Zasiadał w Jury Nagrody Pritzkera w latach 2005-2007 oraz w komisjach selekcyjnych Indira Gandhi National Center for Arts i Aga Khan Award for Architecture.

Najważniejsze budynki:

1969-71 ECIL Township, Hyderabad
1979-80 Sangath, BV Doshi’s office, Ahmedabad
1972 Centre for Environment and Planning Technology (CEPT), Ahmedabad
1962-74 Indian Institute of Management Bangalore
1989 National Institute of Fashion Technology, Delhi
1990 Amdavad ni Gufa, Ahmedabad
Aranya Low Cost Housing, Indore
IFFCO township, Kalol
Sawai Gandharva, Pune
Premabhai Hall, Ahmedabad
Tagore Memorial Hall, Ahmedabad
Vidyadhar Nagar, Jaipur
Udayan the Condoville, Udita (HIG), Utsav (MIG) Utsarg (LIG) 2500 homes, Kolkata
Indian Institute of Management, Lucknow
Institute of Indology, Ahmedabad

Tagi:
Skomentuj:
Loading Facebook Comments ...

Komentarze

0 komentarzy