Bałtycka Agora dla Parnawy w Estonii

Projektem Bałtyckiego Parku Sztuki biuro WXCA nie tylko udowodniło swoją międzynarodową rangę, ale potwierdziło również, że czegokolwiek architekci się nie dotkną – zamienia się w złoto.

774

Studio, znane w kraju głównie z projektu Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej dla Chęcinach, tym razem doceniono zostało przez jury międzynarodowego konkursu ogłoszonego w Estonii. Konkurs miał na celu znalezienie najlepszego rozwiązania przestrzennego dla parku i gmachu wystawowego w sercu miasteczka Parnawa (Pärnu).

Na konkurs wpłynęło 78 zgłoszeń z 21 krajów. Polacy bezdyskusyjnie zdobyli jednak laur pierwszeństwa. Za sukcesem projektu stoją: Zbigniew i Szczepan Wroński, Marta Sękulska-Wrońska, Małgorzata Dembowska, Krzysztof Moskała, Michał Czerwiński, Sebastian Kochel.

Bałtycki Park Sztuki ma być prężnie działającym ośrodkiem kultury wspólnym dla dziewięciu państw bałtyckich. Otwarcie projektu na na brzegi rzeki było być dlatego jednym z kluczowych, symbolicznych założeń projektu. Architektura otwarta na komunikację podkreśla solidarnościowy charakter przedsięwzięcia, wyraża ideę wymiany, tak ważną w mieście o hanzeatyckiej tradycji kulturowej. Zgrupowanie pawilonów wokół wodnej agory umożliwiło architektom nie tylko osiągnięcie ciekawej rozbitej formy, ale również humanistyczna ideologizację projektu.

MODEL09

Materiały:  www.arhliit.ee

Tagi:
Skomentuj:
Loading Facebook Comments ...

Komentarze

0 komentarzy