Nowe wieżowce nad pięknym modrym Dunajem

W Wiedniu, poza blaskiem jupiterów dobiega właśnie końca budowa pierwszej wieży DC Towers. I chociaż na finał gigantycznego przedsięwzięcia poczekać będzie trzeba jeszcze ponad dwa lata, już teraz Austriacy są pod wrażeniem.

O budowie wież zdecydowano na początku lat 2000. Teren, który niebawem stanie się pulsującym biznesowym centrum przez prawie trzydzieści lat stał odłogiem bez jasnego planu zagospodarowania. Jaskółką zwiastująca wiosnę był pomysł umieszczenia na Donau City części pawilonów na planowane EXPO Budapeszt-Wiedeń w 1995. Do wystawy nie doszło, ale idea rewitalizacji ponad 17-sto hektarowego placu pozostała. W 2002 roku międzynarodowy konkurs na koncepcję architektoniczną Donau-City wygrał francuski architekt Dominique Perrault. W międzyczasie realizację projektu zdążył opóźnić kryzysu finansowy z 2007 roku i wykryte w tym samym czasie problemy z gruntem. Budowę rozpoczęto dopiero 17 czerwca 2010 roku.

Wieże zaprojektowane przez Perraulta (autora m.in. paryskiej Biblioteki Narodowej) mają mierzyć kolejno 250 i 160 metrów. Ustawione są bezpośrednio na wyłożonym płytami placu, który otwarty został na rzekę. Płaszczyzna placu przechodząca w taras widokowy ma być rodzajem miejskiej agory. Architekci chcieli uniknąć stworzenia biznesowego centrum nieprzyjaznego zwykłym mieszkańcom miasta. Priorytetem realizacji stało się wyważenie rozsądnej proporcji między funkcjonalnymi wymaganiami budynków, a możliwością wykrojenia przestrzeni publicznej.

5_skyline with antenna (c) DC Towers Michael Nagl    DC Tower 05_2014 DPA Liftlobby (c) DC Towers Michael Nagl

fotografie dzięki uprzejmości Perrault Architect

Tagi:
Skomentuj:
Loading Facebook Comments ...

Komentarze

0 komentarzy