Fabryka Norblina

norblin  c

W Warszawie ruszą niebawem prace nad budową centrum biurowego w miejscu dawnej Fabryki Norblina. Właściwie nie chodzi tu jednak o budowę nowego obiektu, ale o zakomponowanie go w istniejących industrialnych ruinach. Popisowy projekt rewitalizacji przygotowali PRC Architekci.

Koncepcję przedsięwzięcia przedstawiono w marcu 2012 roku. Zakładała ona wprowadzenie na marniejący i opuszczony teren fabryki kompleksu handlowo-biurowego. Deweloper zadeklarował chęć konserwacji 11 zabytkowych obiektów i umieszczenia przestrzeni biurowych na nadbudowanych piętrach.

Dawna fabryka mieści się na rogu Żelaznej i Prostej, na granicy Śródmieścia i Woli. Teren to prawie 2 hektary powierzchni. Powstanie na nich 60 tys. metrów powierzchni do wynajęcia, z czego ponad połowę zajmą biura klasy A. Oprócz sfery biznesu w fabryce Norblina przemianowanej na Art Norblin znajdziemy siedzibę Teatru Scena Prezentacje. Dotychczasowy budynek zostanie w trakcie prac nieco przesunięty. Na dolnej kondygnacji kompleksu znajdą się też sklepy i restauracje. W Norblinie powstanie nowa, otwarta przestrzeń skoncentrowana wokół centralnej uliczki otwierającej się na boczne pasaże. Uroku mają dodawać zakonserwowane maszyny z dawnej fabryki.

norblin a

Wydaje się, że Art Norblin ma szansę stać się jednym z ciekawszych przykładów adaptacji dawnych zabudowań fabrycznych. Architekci nie zdecydowali się ani na prosty historyzm i naśladowanie XIX-sto wiecznej architektury, ani na prostą fasadowość. Zamiast para-teatralnych dekoracji, rodzaju industrialnej z zewnątrz, ale pustej w środku Kinder Niespodzianki, powstanie w Warszawie niezależne założenie architektoniczne. Architekci w śmiały sposób skontrastowali bryły, zdecydowali się nie tylko na rewitalizację gmachu fabryki, ale również weszli w dialog z jej formami.

O efektach takiego podejścia do architektury Warszawiacy będą mogli przekonać się na własne oczy od koniec 2015 roku.

Fotografie: materiały prasowe

PRC Architekci

Tagi:
Skomentuj:
Loading Facebook Comments ...

Komentarze

0 komentarzy