Gdańska gazownia w nowej odsłonie – biurowiec z dziurą

Wizualizacja: INTERURBAN

Budowa nowego kompleksu biurowego w Gdańsku ma ruszyć niebawem. Pomorska Spółka Gazownictwa będąca inwestorem, przy ulicy Wałowej chce wznieść swoją nową siedzibę. Wyłoniony w ramach konkursu, który został rozstrzygnięty pod koniec 2011 roku, projekt architektoniczny obiektu to propozycja gdańskiej pracowni Interurban, która zajęła pierwsze miejsce. Propozycja powstała we współpracy z zespołami biur Dynami Produce i Hago Architekci.

Jak piszą autorzy projektu:

„Gaz – stan skupienia materii, w którym ciało fizyczne łatwo zmienia kształt i zajmuje całą dostępną mu przestrzeń. Definicja ta stała się odzwierciedleniem wizji nowej przestrzeni w zastanym kontekście”.

Na terenie przeznaczonym pod zabudowę mają powstać dwa obiekty: biurowiec i parterowy budynek pomocniczy, który pomieści laboratorium i formalnie będzie nawiązywał do sąsiedniego biurowca o nietypowym kształcie koła z wewnętrznym atrium stanie w miejscu dawnego zbiornika na gaz. Architekci zaznaczają:

„Bryła budynku z patiem zapewnia naturalne przewietrzanie, zapewnia dobre doświetlenie traktu biurowego oraz tworzy własny wewnętrzny kontekst. Duże dwukondygnacyjne otwarcie w wyższej części budynku nakierowane jest na ul. Wałową oraz w dalszej perspektywie na Stare Miasto co stanowi o reprezentacyjnej funkcji elewacji frontowej”.

Prócz funkcjonalności budynków dla architektów liczyło się również zielone otoczenie. Krajobraz zaplanowany wokół budowli, został uzupełniony roślinnością mającą odmienić oblicze poprzemysłowej okolicy, która wypełni atrium.

Wspomniany okrągły kształt nie jest przypadkowy, bowiem inwestor oczekiwał budynku niedrogiego w budowie i utrzymaniu oraz ekonomicznego.

„Okrągły kształt budynku zachowuje najmniejszy stosunek elewacji zewnętrznej do powierzchni użytkowej oraz poprawia bilans energetyczny”, zaznaczają projektanci.

INTERURBAN_atrriumINTERURBAN_Widok na stare miasto_taras
Tagi:
Skomentuj:
Loading Facebook Comments ...

Komentarze

0 komentarzy