Jak z drewnianej szopy zrobić dizajnerskie cacko ?

Kto powiedział, że szopa ogrodowa to zawsze cztery ściany i dach ? Skromny budynek zaprojektowany przez studentów University of British Columbia, School of Architecture and Landscape Architecture przy współpracy Woodlands Community Garden Club udowadnia że zastosowanie nowoczesnego dizajnu przy pozornie banalnych realizacjach to tylko kwestia dobrej woli.

Drewniana szopa stojąca w Woodlands Park w kanadyjskim Vancouver stanowi centralny punkt małego parku. Budynek działa jako miejsce spotkań dla okolicznych mieszkańców i stanowi przestrzeń dla lokalnych programów edukacyjnych. Prosta forma szopy zaprojektowana została w taki sposób, aby zapobiec niepotrzebnemu zacienianiu terenu dookoła pawilonu. Twórcy chcieli umożliwić sytuację, w której drewniany budynek może pełnić nie tylko funkcję miejsca spotkań, ale także scenografii do wydarzeń odbywających się w jego najbliższym sąsiedztwie.

Przy realizacji projektu kluczowe okazały się ponadto problemy ekologiczne. Zleceniodawca zażądał aby całkowicie wyeliminować w trakcie realizacji projektu użycie środków chemicznych, które potencjalnie mogłyby przedostać się do gleby. Studenci postawili w związku z tym na naturalne materiały. Szopę odłożono cedrowymi panelami, które zamiast zaimpregnować, zdecydowano poddać jedynie odymieniu niszczącemu szkodniki. Pawilon, niby altanę opatrzono z dwóch stron drewnianymi kratownicami, które z jednej strony przepuszczają światło słoneczne, z drugiej: stanowią podporę dla wspinającej się winorośli, która w miesiącach letnich ma stanowić zaporę dla  słońca.

Woodlands_shed_North Woodlands_shed_SW
Woodlands_shed_west Woodlands_shed_West_2

Fotografie: Dave Delnea Images, dzięki uprzejmości Brendan Callander Design

www.brendancallander.com

shed_shadow_study

shedweb6
shedweb7

Partnerzy przedsięwzięcia: University of British Columbia, School of Architecture and Landscape ArchitectureWoodlands Community Garden Club

Tagi:
Skomentuj:
Loading Facebook Comments ...

Komentarze

0 komentarzy