Ład architektoniczny w Jeleniej Górze

Zagospodarowanie przestrzenne Jeleniej Góry, prace konkursowe; foto:um.jeleniagora.pl

Jelenia Góra ogłosiła konkurs na projekt przedstawiający koncepcję wprowadzenia ładu architektonicznego. Jest to skutek międzynarodowego przedsięwzięcia MOVI – CITIES. Projekt ten finansowany był z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Opis mówi o tym, że:

„brak ładu architektonicznego obniża estetykę miast oraz ma negatywny wpływ na postrzeganie miasta, co z kolei przekłada się na mniejsze walory turystyczne i jakość życia mieszkańców.”

Projekt sam w sobie ma wzmocnić współpracę transgraniczną Jeleniej Góry i gminy Boxberg. Miasta te w ramach projektu będą posiadały wspólne plany zagospodarowania przestrzeni. Sam plan przebudowy jest przeznaczony na wiele lat i określa główny kierunek rozwoju biorąc pod uwagę zmiany jakie mogą zajść w tych miastach w przyszłości. Jest to niesamowicie innowacyjny projekt także na skalę europejską.

Konkurs i jego efekty

Do konkursu zgłosiło się aż czternaście pracowni z których wybrana została warszawska pracownia Studium. Biuro to przedstawiło własną koncepcję rozwoju miasta która okazała się najbardziej interesującą. Rafał Maliński z tej pracowni podkreśla że w przypadku przebudowy miast posiadających zabytkową architekturę najważniejsze jest podkreślenie wszystkich jej atutów i nie można pozwolić sobie na całkowitą przebudowę.

Projekt wprowadza przede wszystkim elementy architektury małej oraz mebli miejskich. Architekci starali się także o poprawę walorów turystycznych Jeleniej Góry. Przygotowali oni wiele atrakcji dla najmłodszych dzięki którym będą mogli oni bardzo przyjemnie spędzić czas.
Architekci zaprojektowali także zupełnie nowe dwupoziomowe parkingi dzięki czemu część problemów z parkowaniem zostanie rozwiązana. Dodatkowo pozwoli to na zwiększenie miejsca na ulicach oraz chodnikach. Dodatkowo wszystkie małe elementy architektury w całym mieście będą wyglądały tak samo.

Studium_Jelenia_Gora_konkurs05Studium_Jelenia_Gora_konkurs06Studium_Jelenia_Gora_konkurs07Studium_Jelenia_Gora_konkurs10Studium_Jelenia_Gora_konkurs08
Tagi:
Skomentuj:
Loading Facebook Comments ...

Komentarze

0 komentarzy