Nowe otoczenie pawilonu Zodiak – konkurs rozpoczęty

Warszawski Zodiak to miejsce kultowe nie tylko dla mieszkańców stolicy, ale właściwie dla każdego architekta, który związany jest z Polską. 3 grudnia na specjalnej konferencji rozpoczęto konkurs na zagospodarowanie terenu wokół tego pawilonu. Celem konkursu jest wyłonienie projektu koncepcyjnego, który w najpełniejszy sposób będzie odpowiadał potrzebom zagospodarowania placu jako wartościowej przestrzeni publicznej w centrum Warszawy.

Warszawski Pawilon Architektury ZODIAK będzie wyjątkowym miejscem. Jego szczególne położenie w samym centrum stolicy, tylko podkreśla powierzoną mu rolę. Chciałabym, aby otoczenie pawilonu zyskało nową jakość. Mam nadzieję, że na rozpoczynający się właśnie konkurs napłyną śmiałe projekty, które będą ze sobą łączyły funkcje użytkowe i ekspozycyjne, a zarazem pozwolą odetchnąć od wielkomiejskiego pędu – to słowa Prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Walz

Konkurs organizowany jest we współpracy działania trzech sektorów: prywatnego, publicznego oraz pozarządowego. Głównym organizatorem jest Oddział Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich , zaś współorganizatorami jest Miasto Stołeczne Warszawa oraz firma Lafarge.

Liczymy, że zwycięska koncepcja pokaże jak przestrzeń publiczna może pełnić funkcje informacyjne, aktywizacyjne i ekspozycyjne związane z konkretnym tematem. Powiązanie programu Pawilonu Architektury z otoczeniem może stać się czytelnym symbolem otwarcia dyskusji o jakości przestrzeni wokół nas dla osób spoza środowisk eksperckich – mówi Marcin Mostafa, prezes Oddziału Warszawskiego SARP.

Jest to jednoetapowy konkurs, w którym zadaniem uczestników jest zaprojektowanie placu o powierzchni 900 metrów kwadratowych. Sama powierzchnia jest straszna, jednak jej położenie w samym centrum stolicy stanowi wyzwanie. Pawilon zbudowany jest przy Pasażu Wiecha. Plac położony jest pomiędzy ul. Widok 26, ul. Chmielną 33 i 35 oraz ul. Marszałkowską 104A. Obszar ten stanowi część założenia urbanistycznego tzw. Ściany Wschodniej, czyli bardzo ważnej części miasta, ważnej pod każdym względem.

Kalendarium konkursu:

03.12.2014 – rozpoczęcie

30.12.2014-15.01.2015 – termin składania wniosków konkursowych

30.01.2015-10.02.2015 – termin kwalifikacji przez jury

10.02.2015-16.03.2015 – termin składania prac konkursowych

31.03.2015 – wyniki konkursu

Jury konkursu składa się z sędziów konkursowych:

  • arch. Jakub Wacławek, OW SARP – Przewodniczący Sądu Konkursowego;
  • arch. Marlena Happach, OW SARP – Sędzia Referent;
  • arch. Dariusz Hyc, OW SARP;
  • arch. Barbara Kaliszewska;
  • arch. Marcin Mostafa, OW SARP;
  • Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy;
  • dr Jarosław Trybuś, wicedyrektor Muzeum Warszawy;
  • inż. Jędrzej Zdziechowski, Lafarge.

Wszelkie dodatkowe informacje dostępne są na stronie Urzędu Miasta 

Tagi:
Skomentuj:
Loading Facebook Comments ...

Komentarze

0 komentarzy