Oaza kultury – Stolica Kultury Islamskiej

Centrum Kultury Islamskiej, projekt i wizualizacja: Rafael de La-Hoz Lokalizacja: Madinah Al-Munawarah, Arabia Saudyjska

Projekt pracowni Rafaela de La-Hoz to odpowiedź konkursowa na opracowanie ciekawej przestrzeni na terenie Arabii Saudyjskiej. Wyznacznikiem miała być naturalna i ekologiczna oaza, która służyć będzie jako centrum kulturalne.

Na uwagę zasługuje fakt, że Al-Madinah Al-Munawwarah zostało uznane za drugie najbardziej święte miejsce w Arabii Saudyjskiej, a jednocześnie nazwano je Stolicą Kultury Islamskiej.

Projektanci z pracowani Rafaela de La-Hoza zdecydowali, że obiekt swoją architekturą będzie podkreślał silne znaczenie islamskiego krajobrazu. Dach o bardzo miękkim kształcie pokryty jest wzorem inspirowanym kartami świętej księgi Koranu. Sama konstrukcja budynku bardzo silnie odnosi się do tradycji Islamu i odzwierciedla przesłania zawarte w księdze. Ażurowy dach oprócz funkcji dekoracyjnych, ma także za zadanie  zacienianie sąsiadujących z budynkiem obszarów. Dzięki temu rozwiązaniu tereny te mogą zostać zagospodarowane przez zieleń. W zagospodarowaniu działki wykorzystano duże nawierzchnie wody oraz wysokie drzewa palmowe.

Pustynny krajobraz tego miejsca doskonale koreluje z bryłą budynku. Całość tworzy element krajobrazu spójny nie tylko z krajobrazem, ale i całą tworzącą go kulturą.

Rafael de La-Hoz_1Rafael de La-Hoz_3Rafael de La-Hoz_4
Tagi:
Skomentuj:
Loading Facebook Comments ...

Komentarze

0 komentarzy