Olimpia Port – nowa dzielnica Wrocławia czyli mieszkać lepiej, budować mądrzej

Olimpia Port, Wrocław, foto: www.archicom.pl.

Deweloperzy idą z duchem czasu – ich inwestycje to coraz częściej wielofunkcyjne zespołu urbanistyczne, a nie pojedyncze obiekty. Zmiany na rynku nieruchomości wymuszają kreowanie nowych trendów w budownictwie mieszkaniowym – czas na powrót do idei osiedla społecznego.

Idea autonomicznych zespołów urbanistycznych wywodzi się z lat 20. minionego wieku. Zaproponowana przez Ebenezera Howarda koncepcja tzw. miast-ogrodów zakładała stworzenie osiedla oddalonego od ścisłego centrum miasta, które charakteryzowało się strefową zabudową, starającą się godzić funkcję mieszkalną i przemysł, przy znaczącym udziale terenów zielonych.

Antytezą idei osiedla społecznego w Polsce są blokowiska, które szybko zaczęły być postrzegane jako miejsca do spadania. – Pierwotna idea blokowisk zdezaktualizowała się wiele lat temu. Próbujemy wrócić do koncepcji osiedla, które zachęca do zacieśniania relacji międzyludzkich. Przestrzeń powinna inspirować do aktywności i ułatwiać integrację mieszkańców – przekonuje Tomasz Sujak, dyrektor ds. handlowych w Grupie Archicom.

Natomiast – Wizja osiedla społecznego jest nam szczególnie bliska. Nasze pierwsze doświadczenia związane są z realizacją projektu osiedla Cztery Pory Roku. Skupiliśmy się tam na tworzeniu rozwiązań, które ułatwią budowanie dobrych sąsiedzkich relacji – podkreśla Dorota Jarodzka-Śródka, prezes wrocławskiej Grupy Archicom. Na przykład, na wrocławskim Jagodnie powstał centralny plac publiczny z rzeźbą, place zabaw i przestrzenie do grillowania. Do dyspozycji mieszkańców są świetlica osiedlowa i klub fitness.

Olimpia Port_wrocław_archicom.pl.Olimpia Port_Wrocław_Archicom.pl...Olimpia Port_Wrocław_Archicom.pl....
Tagi:
Skomentuj:
Loading Facebook Comments ...

Komentarze

0 komentarzy