Perła chorwackiej architektury: Hotel Lone w Rovinj

Hotel Lone

Część z nas za chwilę rozpocznie sezon urlopowy. Nieliczni szczęśliwcy już pakują się na wakacje, dlatego dziś zapraszamy na krótką wycieczkę nad malowniczą zatokę Lone, której wysypana żwirkiem plaża i urocze parki przyciągają co roku tysiące turystów. Właśnie w tej okolicy został wybudowany Hotel Lone, który jest pierwszym i dotąd jedynym chorwackim hotelem, należącym do sieci Design Hotels. W skład tej ekskluzywnej społeczności wchodzi ponad 260 hoteli na całym świecie, które zachwycają przemyślanym designem i architekturą z górnej półki. Hotel Lone położony jest na terenie pięknego parku Zlatni rt, w atrakcyjnej dla turystów miejscowości Rovinj, w pobliżu zatoki Lone.

Wakacje w dobrym guście, czyli najlepsze designerskie hotele

Hotel Lone
© 3lhd

Już na pierwszy rzut oka widzimy, że w projekcie charakterystycznej fasady hotelu, dominują mocne, poziome, płynnie zakrzywione linie. Zostały one ukształtowane tak, aby balustrady tarasów, które otaczają hotel, przypominały nachylony pokład statku. Nietypowy kształt budynku, z góry przypominający literę Y, sprawia, że z każdego pokoju może rozciągać się niezapomniany widok. Wewnętrzny rozkład pomieszczeń jest przemyślany i funkcjonalny, a przestrzenie ogólnodostępne zostały zgrupowane wokół umieszczonego w centrum pionowego holu. Na uwagę zasługuje też odważny, nowoczesny design, którego twórcy udowodnili, że nie boją się ryzykownych połączeń i kontrastujących zestawień. Otwarte i jasne przestrzenie głównego lobby są wyłożone białymi kamieniami, które kontrastują z mocnymi kolorami tkanin oraz surowym drewnem.

Hotel inny niż wszystkie

Kluczem koncepcji wystroju była chęć uniknięcia wrażenia sterylności, które towarzyszy nam zwykle, gdy odwiedzamy hotele. Dlatego projektanci zdecydowali się na tkaniny z bogatym wzornictwem oraz postawili na dębowy fornir chroniony warstwą ekologicznego lakieru. 

Hotel Lone
© 3lhd

Drewniane elementy wystroju na pierwszy rzut oka sprawiają wrażenie surowego drewna. I choć takie rozwiązanie może wydawać się nieco zbyt rustykalne, w tym konkretnym projekcie ciepło drewna idealnie łączy ściany i jasne przestrzenie z nowoczesnym i minimalistycznym wystrojem wnętrz.

 Zgodnie z pierwotnym założeniem architektów, zarówno projekt budynku, jak i wystrój wnętrz, miały nawiązywać do wspaniałych projektów hoteli, które powstawały na wybrzeżu Adriatyku w poprzednim wieku. Elementy zainspirowane tamtymi realizacjami zgrabnie połączono to nowoczesnością, która najlepiej została wyrażona w rodzaju użytych materiałów, funkcjonalności obiektu oraz dominującej formie architektonicznej.

Hotel Lone
© 3lhd

Zarówno charakterystyczny budynek hotelu, jak i wystrój wnętrza zostały zaprojektowane przez chorwacką pracownię 3LHD. Grupa odpowiedzialna za prace nad hotelem składała się z kreatywnych, młodych architektów, artystów oraz projektantów. Meble zaprojektowali Numen/For Use. Studio mody I-GLE przygotowało ubrania dla obsługi hotelowej oraz tkaniny. Chorwacki artysta Silvio Vujičić zaprojektował grafiki na tkaninach do pokoi. Instalacje w foyer zostały przygotowane przez grupę innowacyjnych artystów, między innymi Ivana Franke: „Room for running ghosts” oraz Silvija Vujičića „In the hanging garden no one speaks”. Studio92 zaprojektowało obiekty Wellness & Spa center, a Studio Kappo opracowało całościową koncepcję krajobrazu. Agencja Bruketa & Žinić OM opracowała i nadzorowała wdrożenie identyfikacji wizualnej hotelu. Warto dodać, że projekt pracowni 3LHD był wielokrotnie nagradzany na międzynarodowych konkursach.

Zdjęcia: Cat Vinton, Damir Fabijanić, archiwa 3LHD

3LHD_142_Hotel_Lone_photo_by_Cat_Vinton_763LHD_142_Hotel_Lone_photo_by_3LHD_073LHD_142_Hotel_Lone_photo_by_Cat_Vinton_60
Tagi:
Skomentuj:
Loading Facebook Comments ...

Komentarze

0 komentarzy