Powerhouse Kjørbo: biurowce z początku lat osiemdziesiątych o dodatnim bilansie energetycznym

Powerhouse Kjørbo
© Snøhetta and MIR

W 1980 roku w położonym nad morzem norweskim mieście Bærum wzniesiono dwa biurowce, każdy o powierzchni około 2 600 m². Łącznie oba budynki zużywały 250kWh na metr kwadratowy rocznie. Kilka lat temu zrodził się pomysł kompleksowej termomodernizacji budynków, który zakładał przekształcenie obu biurowców w budynki o dodatnim bilansie energetycznym. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie na świecie i duży krok naprzód w stronę wdrażania rozwiązań energooszczędnych i przyjaznych środowisku.

Wzorcowa termomodernizacja na dużą skalę

Od strony architektonicznej za projekt modernizacji i urządzenie wnętrz odpowiedzialna była norweska pracownia architektoniczna Snøhetta, która swoje biura projektowe ma w Oslo i Nowym Jorku. W związku z przedsięwzięciem zostało zawiązane konsorcjum Powerhouse, w skład którego wchodzą wspomniana wcześniej Snøhetta, firma budowlana Skanska, dostawca aluminium Hydro, organizacja zajmująca się ochroną środowiska ZERO i rządowa organizacja zarządzająca nieruchomościami państwowymi Entra Eiendom AS.

Powerhouse Kjørbo to najprawdopodobniej pierwszy na świecie obiekt, który został przeobrażony w budynek o dodatnim bilansie energetycznym. Dawniej oba biurowce zużywały 650 000 kWh rocznie, po modernizacji całkowite zapotrzebowanie Powerhouse Kjørbo na energię spadło do 100 000 kWh na rok.

Klatka schodowa
© Ketil Jacobsen

 

 

 

 

 

 

 

 

Panele słoneczne umieszczone na dachu
© Snøhetta and MIR
Fasada biurowca
© Ketil Jacobsen

 

 

 

Energia pozyskiwana ze słońca

Zapotrzebowanie Powerhouse Kjørbo na energię jest całkowicie pokrywane z energii słonecznej. Na dachu biurowców umieszczone zostały panele, które mogą dostarczyć ponad 200 000 kWh rocznie. Nadmiar energii wysyłany jest do lokalnej sieci energetycznej. Dzięki takiemu rozwiązaniu oraz zastosowaniu wyjątkowo szczelnych przegród zewnętrznych i materiałów budowlanych o niskiej przepuszczalności cieplnej, Powerhouse Kjørbo spełnia standardy budynków o dodatnim bilansie energetycznym. Ściany, sufity oraz okna zostały dokładnie uszczelnione i dobrze zaizolowane, a dzięki zewnętrznym systemom zacieniania i zastosowanym wewnątrz nowoczesnym rozwiązaniom, znacznie ograniczono koszty chłodzenia budynku latem.

Klatka schodowa
© Ketil Jacobsen
Recepcja
© Ketil Jacobsen

 

 

 

 

 

 

 

Modernizacja Powerhouse Kjørbo dotyczyła także wnętrza budynku. Głównym zadaniem architektów z biura Snøhetta było przekształcenie biur z pierwszej połowy lat osiemdziesiątych w jasne i nowoczesne przestrzenie biurowe, na miarę XXI wieku.

 

Powierzchnie biurowe
© Snøhetta and MIR
Wnętrze biurowców kompleksu Powerhouse Kjørbo
© Snøhetta and MIR

 

 

 

 

 

Zdjęcia dzięki uprzejmości pracowni Snøhetta.

 

Tagi:
Skomentuj:
Loading Facebook Comments ...

Komentarze

0 komentarzy