Rewitalizacja zabytkowego kościoła dzięki środkom unijnym

Kościół pw. Przenajświętszej Trójcy w Rozbitym Kamieniu. Foto: Jass_sw, CC, Wikipedia.org

Pozyskiwane fundusze unijne pozwalają na dokonywanie zauważalnych zmian w architekturze. Właśnie dzięki środkom z Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego zostanie sfinansowany remont i przebudowa kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej w Rozbitym Kamieniu.

 Niewielka miejscowość w województwie mazowieckim znana jest przede wszystkim z jednego z najcenniejszych zabytków architektury sakralnej XVIII wieku.

Budynek kościoła powstał w 1778 roku i jego kondycja na chwilę obecną nie jest zbyt dobra. Jednak planowany remont ma przywrócić budynkowi świetność. Prace remontowe obejmować będą cały budynek, który znajduje się w rejestrze zabytków. Zadbano o stan elewacji, posadzek oraz dachu. Ze względu na przeznaczenie kościoła na cele kulturalno-integracyjne zostanie on w całości dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. W budynku znajdą się także sanitariaty, które początkowo wzbudzały sprzeciw środowiska duchownego, jednak dzięki zapewnieniom poszanowania historii sakralnej wszystko zakończyło się pomyślnie. Największym elementem tej renowacji będzie jednak praca nad kościelną dzwonnicą. Tutaj prace obejmą zarówno wieżę, jak i sam dzwon.

Remont zaplanowany jest na 2015 rok, a po jego zakończeniu w kościółku znajdzie się punkt informacji turystycznej oraz niewielkie muzeum parafii.

Tagi:
Skomentuj:
Loading Facebook Comments ...

Komentarze

0 komentarzy