Siedziba koncernu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna

Część cokołowa wykończona rdzawym łupkiem ma odnosić się do jednej z gałęzi działalności spółki PGE – wydobycia węgla brunatnego. To co powyżej: szkoło i czarne panele, mają wiązać się z kolei z drugim sektorem – produkcją i przekazywaniem energii elektrycznej. Siedziba koncernu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna to jednak nie tylko gra z symbolicznym ładunkiem zastosowanych materiałów, ale przede wszystkim wzorcowy przykład nowoczesnego, racjonalnego budownictwa.

FAAB Architektura belchatow 3
©Bartłomiej Senkowski

Gmach PGE projektu biura architektonicznego FAAB, za którym stoją Adam Figurski i Adam Białobrzeski, został nie tylko doceniony przez zleceniodawcę, który zdecydował się zainwestować w przedsięwzięcie ponad 50 milionów złotych, ale także przez krytyków architektury z Archdaily na czele. Realizacja oddana do użytku wiosną zeszłego roku znalazła się niedawno w opracowanym przez popularny portal rankingu na Building of the Year.

Co stanowi o sile projektu ? Niewątpliwie jednym z jego najważniejszych atutów jest funkcjonalizm. Budynek przeznaczony na miejsce pracy dla około 300 pracowników opiera się na przejrzystym planie. Prawie 90 % powierzchni gmachu wykorzystuje naturalne oświetlenie. Na poziomie -1 umieszczono parking, dzięki czemu udało się odpowiednio zaaranżować i oczyścić otaczające biurowiec otoczenie. Na wygospodarowanym od strony dziedzińca placu umieszczono w związku z tym rodzaj sztucznego basenu, w którym woda uzdatniana jest bez użycia chemikaliów.

belchatow FAAB Architektura, fot. © Bartłomiej Senkowski
©Bartłomiej Senkowski

Bełchatów, który nie kojarzył się chyba dotychczas z jakościową architekturą współczesną od kilku miesięcy cieszy się jedną ciekawszych polskich pereł. Budynek PGE to wreszcie nie tylko nowoczesne materiały i kaligraficzna forma wykończenia, ale również konsekwentnie przeprowadzona koncepcja życia budynku. Pracownia FAAB nie tylko stworzyła elegancki gmach, ale również zaprogramowała jego funkcjonowanie w przestrzeni. Jednym z istotnych aspektów projektu było ponadto kierowanie się komfortem pracowników i usprawnienie logistycznych możliwości centrum łączącego biura i sale konferencyjne z bardziej przyziemną sferą biurowej codzienności – kantyną, rozkładem korytarzy, świetlistym placem idealnym na przerwę na papierosa.

 

Zdjęcia dzięki uprzejmości biura FAAB.

FAAB Architektura belchatowbelchatow 3© Bartłomiej Senkowski
Tagi:
Skomentuj:
Loading Facebook Comments ...

Komentarze

0 komentarzy