The Ghost of Mies. Superbohaterzy architektury oczami Beatriz Colominy

Czy Mies van der Rohe i inni klasycy modernizmu kryją przed nami jeszcze jakieś tajemnice? Co zapisali na marginesach swojej twórczości?  Na te i inne pytania stara się odpowiedzieć Beatriz Colomina w swojej najnowszej książce, Critical Spatial Practice 3. Manifesto Architecture: The Ghost of Mies.

Media i gender we wspólnej (architektonicznej) sprawie

Beatriz Colomina jest profesorem historii i teorii architektury oraz dyrektorem programu Media and Modernity na Uniwersytecie w Princeton. W swoich pracach rozwinęła tematy związku architektury i współczesnych form reprezentacji, w szczególności fotografii, filmu i telewizji. Znana jest również z badań nad seksualnością w architekturze: Sexuality and Space, wydany w 1992 roku zbiór esejów pod jej redakcją, uznawany jest za jedną z najważniejszych publikacji rozwijających dyskurs architektoniczny o perspektywę badań genderowych.

CSP3_Colomina_cover

Colomina doprowadziła do perfekcji wykorzystywanie mediów masowych jako pełnoprawnego materiału naukowego, mogącego potwierdzić tezy badacza na równych prawach, co tradycyjna analiza projektów, fasad czy samej budowli. W swoich tekstach wielokrotnie pokazała, że ponieważ siła reprezentacji architektury nie tkwi tylko w niej samej, ale także w sposobie patrzenia na nią, zapominanie o nowych mediach w dyskursie historyczno – architektonicznym może pozbawić ją wielu informacji o procesie powstawania i percepcji dzieła architektonicznego.

Czy architektowi można wierzyć na słowo?

Critical Spatial Practice 3. Manifesto Architecture: The Ghost of Mies Colomina bada manifesty, które są dla niej pełnoprawnym medium przekazu idei artystycznej, ponieważ to w manifestach przejawiała się inwencja oraz polemiczne podejście do zastanej rzeczywistości architektów, uznawanych dziś za klasyków modernizmu. W The Ghost of Mies hiszpańska badaczka nie skupia się jedynie na słowie pisanym. Jej zdaniem również powstałe budynki mogą być nośnikiem manifestu – najbardziej radykalne projekty w historii modernistycznej architektury to w większości pawilony na wystawy czasowe. Poprzez alternatywne spojrzenie na proces tworzenia historii architektury, Colomina określa punkt wyjścia do rozważań na temat form manifestów architektonicznych w świecie nowych technologii.

 

CSP3_Colomina_spreads_FINAL-5

Beatriz Colomina

„Critical Spatial Practice 3. Manifesto Architecture: The Ghost of Mies”

wyd. Sternberg Press, 2014

cena: 15 €

 

Tagi:
Skomentuj:
Loading Facebook Comments ...

Komentarze

0 komentarzy