Warszawa Gdańska – koncepcje zagospodarowania dworca

Dworzec Gdański w Warszawie. Koncepcja i wizualizacje Ghelamco . Foto: pkpsa.pl

Dworzec Gdański jest pierwszym dworcem jaki powstał w Warszawie po II Wojnie Światowej. Niestety mimo swojego historycznego znaczenia zostanie wyburzony, aby lepiej zagospodarować otaczającą go przestrzeń. PKP także i tym razem nie odznaczyło się szacunkiem do architektonicznego dziedzictwa, jednak trzeba przyznać, że koncepcje zabudowy budzą pozytywne emocje.

Wizja Polskich Lini Kolejowych

W styczniu roku 2014 poznaliśmy projekt według którego to ma zmienić się warszawski Dworzec Gdański. Od kilku lat obserwujemy tendencję do zmieniania tych obiektów na dochodowe centra handlowe i biurowe. Sprawia to, że odnalezienie w tego typu obiektach peronu czy kasy z biletami jest niezwykle trudne ponieważ jest to tylko dodatek do różnego rodzaju sklepów czy biur. Przykładem tego typu działania są dworce w Poznaniu czy Katowicach.

PKP uznało że teren na którym znajduje się Dworzec Gdański jest zbyt cenny dlatego też w zamian za budowę nowego dworca firma otrzyma możliwość zabudowy prawie pięciu hektarów terenu wokół dworca. Okolica ta w ciągu kilku ostatnich lat przeszła bardzo duże zmiany i powstały tu między innymi apartamenty oraz jedno z największych centrów handlowych w Polsce. Wśród tej nowoczesnej zabudowy staromodny dworzec coraz bardziej rzuca się w oczy.

Bitwa trzech graczy

xghelamco-wiz1.jpg.pagespeed.ic.Y-xUEiemXF

Do projektu przebudowy dworca zakwalifikowano trzy firmy. Firma Ghelamco zaproponowała budowę 10 nowych budynków. Aż dziewięć z nich stanowią potężne biurowce. Oprócz tego w okolicach dworca znaleźć ma się sala konferencyjna oraz hotel. Biurowce mają być oczywiście wykonane ze szkła.

Firma Immobel z kolei zaproponowała budowę szklanych drapaczy chmur. Do budowy dworcowego pawilonu także proponuje wykorzystać szkło.

dworzec_gdanski_Immobel03

Firma Penta i Ymma zaproponowała postawienie trzech potężnych biurowców obok których miałby stanąć nowy dworzec z dachem w kolorze czerwony.

dworzec_gdanski_konsorcjum_Penta_i_Ymma01
xghelamco-wiz2.jpg.pagespeed.ic.p06PpElRlCxghelamco-wiz3.jpg.pagespeed.ic.9HsZFStX70dworzec_gdanski_Ghelamco04dworzec_gdanski_Immobel01dworzec_gdanski_konsorcjum_Penta_i_Ymma02
Tagi:
Skomentuj:
Loading Facebook Comments ...

Komentarze

0 komentarzy