Willa La Jolla

W nieco kiczowatym przedsięwzięciu kurortowo-willowym La Jolla na peruwiańskim wybrzeżu Pacyfiku odznacza się swoją klarowną i minimalistyczną bryłą dom projektu Juana Carlosa Doblado. Stojący nieco na uboczu okazałych apartamentowców, oddalony od sztucznego jeziora rodem z katalogów biur podróży, dom – jakby ironicznie nazwany tak samo jak niedalekie założenie – La Jolla – wydaje się tworzyć kontekst sam dla siebie.

Z zewnątrz budynek zakomponowano z obszernych białych płaszczyzn poprzecinanych wertykalnymi oknami. Szerokie przeszklenia znajdują się jedynie na piętrze, usytuowane na wewnętrznym rozcięciu bryły, tak aby nie było ich widać od strony fasad.

Willlę skonstruowano odnosząc się do nowożytnego sposobu myślenia a funkcjach wnętrza. Parter stanowi część intymną. Rozplanowano tam siedem niezależnych sypialni, każdą wyposażoną w węzeł sanitarny. Na piętrze, niby na włoskim piano nobile, umieszczono część publiczną z obszernym, otwartym na krajobraz tarasem. Obie część łączy hol-klatka schodowa o podwójnej wysokości.

Zdjęcia dzięki uprzejmości studia Juana Carlosa Doblado

Tagi:
Skomentuj:
Loading Facebook Comments ...

Komentarze

0 komentarzy