Zbliża się premiera „Pełni Architektury” !

walter-gropius-pelnia-architektury-wydawnictwo-karakter-2014-04-10-001-631x950

Już w przyszły wtorek będzie miało premierę polskie wydanie „Pełni Architektury” Waltera Gropiusa. Wszystko wskazuje na książka, podobnie jak wydane kilka miesięcy temu przez Centrum Architektury eseje Adolfa Loosa i Le Corbusiera, skazana jest na rynkowy sukces. Grono miłośników architektury wyszło już dawno poza grono politechnik i uniwersytetów a fundamentalne, wydawałoby się trącące myszką teksty, znajdują coraz szersze grono odbiorców.

Zbiór esejów jednego z gigantów nowoczesności wypuszcza na rynek Wydawnictwo Karakter, które dotychczas mile zaskoczyło czytelników zbiorem reportaży Filipa Springera „Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach” i „Delirycznym Nowym Jorkiem” Rema Koolhaasa. Karakter wypuszczając „Pełnię Architektury” nie tylko buduje nową, architektoniczną serię wydawniczą, ale również wypełnią „modernistyczną dziurę” w dostępie do myśli klasyków architektury.

Aktualność Bauhausu

Pełnia architektury to zbiór esejów założyciela Bauhausu, jednego z najważniejszych architektów XX wieku. Nie należy spodziewać się jednak po lekturze wycieczki w zamierzchła przeszłość. Wydawcy zauważają:

„Napisana w rozkwicie ery przemysłowej książka jest zaskakująco aktualna w początkach ery cyfrowej, zwłaszcza w naszym kraju. Gropius podkreśla wagę wszechstronnego wykształcenia oraz praktyki, zachęca do odejścia od sterylnego świata architektonicznych pracowni, postuluje rozwój urbanistyki, który mógłby zawstydzić współczesnych architektów oraz decydentów. Nowoczesność Gropiusa jest mądra, wrażliwa, demokratyczna w najszlachetniejszym znaczeniu tego słowa: książka zrywa z technokratyczną wizją modernizmu, pokazując jego humanistyczne i wrażliwe oblicze.

Pełnia architektury to książka, z której największy pożytek będą mieli młodzi architekci (i humaniści w ogóle – do jej zrozumienia niepotrzebna jest specjalistyczna wiedza): udowadnia, że nawet w skomercjalizowanym świecie warto pozostać idealistą; podpowiada, w jaki sposób wykorzystać zapał i wiarę we wspólne dobro w codziennej pracy. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy wątpią, że to możliwe.”

Gropius_and_Seidler_by_Dupain_1954

Z Pomorza na Harvad

Walter Gropius urodził się w Berlinie w 1883 roku. Jeden z najwybitniejszych architektów XX wieku. Założyciel i współtwórca koncepcji programowej Bauhausu. Studiował architekturę w Monachium i Berlinie. Nieliczne z najwcześniej przez niego  zaprojektowanych  budynków nadal istnieją, m.in. spichlerz w Jankowie oraz willa w Drawsku Pomorskim. Najistotniejszy wpływ na jego rozwój miała rozpoczęta w 1907 roku praktyka w pracowni architektonicznej Petera Behrensa, gdzie prócz niego pracowali m.in Le Corbusier oraz Ludwig Mies van der Rohe. Jeszcze przed I Wojną Światową zaprojektował (wraz z Adolfem Meyerem) dwa ikoniczne budynki wczesnego okresu modernizmu: fabrykę Faguswerk (1911) oraz budynek administracyjny wystawy Werkbundu (1914).

W 1919 zorganizował w Weimarze uczelnię artystyczną nowego typu, Bauhaus, w której największy nacisk kładziono na wszechstronną i interdyscyplinarną metodę kształcenia przyszłych projektantów. Gropius podkreślał demokratyczny charakter tej profesji: Bauhaus pod jego przewodnictwem (1919–1928) stał się najważniejszą na świecie uczelnią, w której wypracowy-wano nowoczesne metody projektowania; jego działalność do dziś wywiera wpływ na kolejne pokolenia architektów. W 1934 roku Gropius opuścił Niemcy, na stałe osiadł w USA w roku 1937, gdzie aż do emerytury w 1952 wykładał na Uniwersytecie Harvarda. Zmarł w 1969 roku w Bostonie.

bauhaus-dessau-building-drawings-gropius

Walter Gropius
„Pełnia architektury”
Tłum.: Karolina Kopczyńska
Cena: 49 złotych

www.karakter.pl

fragmenty książki można przeczytać na stronie Dwutygodnika

fotografia Gropiusa i projekt gmachu Bauhausu: Wikimedia Commons

Tagi:
Skomentuj:
Loading Facebook Comments ...

Komentarze

0 komentarzy