Ślonsko Chałpa

Ślonsko Chałpa

Ślosko Chałpa, zdj. Patryk Lewiński

Projekt domu jednorodzinnego, nazwanego w gwarze śląskiej Ślosko Chałpa, wykorzystał znajdujące się na zakupionej przez inwestorów działce dawne zabudowania gospodarcze. Zadaniem architektów z pracowni mode:lina™ było przebudowanie leciwej stodoły tak, by mogła posłużyć jako wygodny i nowoczesny dom dla rodziny.

Jednym z głównych założeń projektu, oprócz architektonicznego recyklingu, było połączenie folkloru i nowoczesności. Architekci starali się, by z oryginalnych budynków zachować jak najwięcej materiału. Udało się im ocalić betonową konstrukcje, stal i cegłę, którą wkomponowali w nowy dom. Projekt zakładał zmniejszenie wnętrz o cztery pola konstrukcyjne i stworzenie przestronnego tarasu na uzyskanej w ten sposób przestrzeni.

Ślosko Chałpa, zdj. Patryk Lewiński

 

Powiększono również drugie piętro budynku tak, by mogło pomieścić sypialnie i łazienki. Ściany zostały częściowo przeszklone, co pozwoli światłu słonecznemu wpadać do pokoi o każdej porze dnia. Okna o różnych wielkościach i kształtach zostały jednak rozłożone nieregularnie, dzięki czemu dom nabiera dodatkowo artystycznego wymiaru.

Ślosko Chałpa, zdj. Patryk Lewiński

 

We wnętrzach domu, formą przypominającą nowoczesną stodołę, postawiono na nawiązujący do śląskiego folkloru minimalizm. Wnętrza pełne drewna i stali, zostały utrzymane w ograniczonej gamie kolorystycznej bieli, czerni i jasnych desek. Całości dopełniają ceglane i betonowe ściany, dodając projektowi industrialnego sznytu. Powieszone na nich dzieła sztuki nowoczesnej kontrastują z gospodarskim charakterem wnętrz i wprowadzają do nich sporo elegancji.

Ślosko Chałpa, zdj. Patryk Lewiński

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.