Świątynia kina. Mikrodomek od Pirinen i Salo

Świątynia kina. Mikrodomek od Pirinen i Salo

Chatka nad jeziorem Porovesi, zdj. Pirinen i Salo

Praktyka architektoniczna Pirinen i Salo z Helsinek prezentuje projekt wyjątkowego domku – studia w lesie. Obiekt powstał dla prywatnego inwestora, filmowca, który szukał miejsca odosobnienia i spokoju do pracy i odpoczynku.

Ten pełen klasy obiekt stanął nad jeziorem Porovesi w Finlandii, w zachwycających okolicznościach przyrody. Architekci ze studia Pirinen i Salo chętnie opowiadają o inspiracjach, które towarzyszyły im podczas przygotowywania projektu. Estetyka domku jest nawiązaniem do profesji inwestora – projektanci utrzymują, że chcieli stworzyć prawdziwą „świątynię kina”, nawiązującą do uniwersów filmów przygodowych z lat 80.

Chatka nad jeziorem Porovesi, zdj. Pirinen i Salo

 

Obiekt stanął w lesie, tuż przy ruinach starego budynku. Pokryty czarnymi gontami domek, ukryty wśród drzew i pozostałości dawnych murów, emanuje tajemniczością i mistycznością, przywodząc na myśl baśniowe chatki. Do domu prowadzi wąska ścieżka z drewnianych paneli. "Ścieżka działa jak przejście od codzienności do wymarzonego świata pracy twórczej" – mówią architekci.

Chatka nad jeziorem Porovesi, zdj. Pirinen i Salo

 

Domek, choć z zewnątrz wydaje się niezwykle mały, pozwoli inwestorowi na wygodne działanie twórcze. „Chatka została zaprojektowana tak, by wydawała się znacznie mniejsza niż jest w rzeczywistości. To z kolei sprawia, że ​​otaczająca przyroda i krajobraz wydają się kolosalne” – dodaje zespół projektowy.

Chatka nad jeziorem Porovesi, zdj. Pirinen i Salo

 

Wnętrza budynku również zostały pokryte ciemnym drewnem, aby utrzymać estetykę leśnego azylu. Odpowiedzialni za projekt wnętrz architekci porównują je do budynku sakralnego, świątyni w której biurka i przestrzenie do pracy tworzą kolejne nawy.  Podobnie jak świątynia, domek będzie sprzyjał głębokiej refleksji, uważności i medytacji, potrzebnych do owocnej pracy twórczej.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.