Święte książki. Projekt Wutopia Lab

Święte książki. Projekt Wutopia Lab

Sinan Books Poetry Store, zdj. Wutopia Lab

Studio Wutopia Lab przedstawia oryginalny projekt księgarni specjalizującej się w sprzedaży książek poetyckich. Sklep znajduje się we wnętrzu historycznego kościoła św. Mikołaja w Szanghaju w Chinach.

Kościół św. Mikołaja został wybudowany w roku 1932 w Szanghaju, przy Gaolan Road. Choć budynek należy do czołówki najpiękniejszych zabytków Chin, nie od lat nie był używany w celach sprawowania kultu religijnego. Wewnątrz znajdowały się biura, fabryki, magazyny, restauracja, klub, a nawet prywatne mieszkanie. Od kilku lat świątynia popadała w ruinę, nieużywana przez nikogo.

Sinan Books Poetry Store, zdj. Wutopia Lab

Główną koncepcją projektantów było stworzenie kościoła w kościele. Wewnątrz budynku, w nawie głównej, w miejscu, w którym znajdowałby się ołtarz, wybudowano olbrzymią konstrukcję ze stalowych płyt. Kraty konstrukcji zdobią pomieszczenie, służąc jednocześnie jako półki na książki.

Ideologicznie architekci postawili na głębokie doświadczenie historii miasta poprzez osadzenie projektu w ważnym dla regionu zabytku, a także refleksję nad historią samej architektury – żelazna konstrukcja, na pierwszy rzut oka nie pasująca do murów dawnej cerkwi, wiernie naśladuje kształty utrwalone tradycji budownictwa sakralnego.

Sinan Books Poetry Store, zdj. Wutopia Lab

Projekt sklepu z poezją posiada to wszystko, co najlepsze w baśniowo-futurystycznym stylu studia Wutopia Lab. Z projektu przebija baśniowy realizm, obecny zarówno w stalowej konstrukcji (reinterpretującej przy okazji elementy tradycyjnej architektury), jak i w wyważonej grze natężeniem i kolorem światła.

 

źródło: worldarchitecture.org

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.