Światła i przestrzeń. Zwycięski projekt mostu i bulwarów w Buenos Aires

Światła i przestrzeń. Zwycięski projekt mostu i bulwarów w Buenos Aires

Courtesy of Aisenson + ASN/nOIS

Science, Innovation, Art, and Creativity for Human Development. Creative Industries in Digital Convergence” – oto hasło Expo 2023, którego gospodarzem będzie Argentyna. Aby dobrze zaprezentować swój kraj przed gośćmi z całego świata, władze Buenos Aires rozpisały konkurs na najlepszy projekt mostu i bulwarów.

Na granicy

W ostatnich dniach, spośród setek zgłoszeń, wyłoniono zwycięski projekt. Laureatami konkursu zostali Estudio Aisenson + ASN/nOISE. Trudno się dziwić, ta wizja kompleksu na Wystawę Międzynarodową jest zdecydowanie nietuzinkowa.

EXPO_2023_BUENOS_AIRES-1ST_PRIZE_(1)
Courtesy of Aisenson + ASN/nOIS

Realizacja usytuowana jest na obrzeżach Buenos Aires. Stąd pomysł na zbudowanie mostu, który symbolicznie połączy miasto i jego peryferie. Projektując ten element kompleksu, architekci postawili na prostotę i nowoczesność. Na wizualizacjach, zwłaszcza nocą, podkreślony niezwykłym oświetleniem, wydaje się lewitować nad ruchliwą autostradą.

EXPO_2023_BUENOS_AIRES-1ST_PRIZE_(5)
Courtesy of Aisenson + ASN/nOIS

W pawilonach, do których prowadzi most, odbędą się główne wydarzenia wystawy. Budynki zostaną otoczone parkiem, który zostanie udekorowany symbolami państw biorących udział w wystawie. Będzie to hołd w stronę międzynarodowego dialogu i pokojowej współpracy naukowców i konstruktorów różnego pochodzenia.

EXPO_2023_BUENOS_AIRES-LEGACY_FLOOR_PLAN_METROPOLITAN_PARK
Courtesy of Aisenson + ASN/nOIS

Oświetlenie tej części kompleksu  - podobnie jak to na moście – zostało zaprojektowane wyjątkowo starannie. Różnorodne źródła światła – multimedialne ekrany, okrągłe, niskie lampy, wysokie latarnie i podświetlany bruk – tworzą niepowtarzalną atmosferę, która z pewnością zostanie dobrze zapamiętana przez uczestników wydarzenia.

 

źródło: archidaily.com

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.