Żegnamy Charlesa Jencksa

Żegnamy Charlesa Jencksa

Charles Jencks, zdj. worldarchitecture.org

Zasłużony dla architektury krytyk zmarł 13 października 2019 roku. Miał 80 lat.

Charles Jencks, absolwent Harvardu, był wybitnym znawcą i krytykiem kultury, sztuki i architektury. Zasłynął swoimi niebanalnymi myślami na temat modernizmu. Mówi się nawet, że oficjalnie zakończył czas jego „panowania” w sztuce w roku 1972, podczas wyburzania osiedla Pruit-Igoe w St. Louis.

W swoich pracach Jencks zajmował się zagadnieniami teorii sztuki i architektury. Podjął się także stworzenia biografii wielkiego architekta Le Corbusiera, która jest pozycją obowiązkową dla każdego studenta historii sztuki oraz architektury.

Do zainteresowań badacza zaliczały się również kosmologia i architektura zieleni. Połączył te dwie dziedziny, projektując Garden of Cosmic Speculation – otwarty dla zwiedzających ogród okalający jego szkocką posiadłość. Jencks był także zaangażowany w działalność charytatywną – aktywnie wspierał szpital onkologiczny Maggie's Centre, przekazując zyski z biletów na rzecz tej organizacji.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.