Życie wewnętrzne starego domu. Projekt studia ORA

Życie wewnętrzne starego domu. Projekt studia ORA

Dom projektu ORA, zdj. ORA

Czeskie studio architektoniczne ORA podjęło się zadania rewitalizacji zabytkowego domu w jednej z niewielkich czeskich miejscowości. Budynek, którego historia sięga wiele dziesiątek lat wstecz, przez długi czas pełnił rolę spichlerza, a następnie został całkowicie zapomniany.

Kolejny interesujący projekt zza południowej granicy. Czeska pracownia ORA przedstawia projekt domu w domu – zaskakujący pomysł na to, jak zamieszkać w opuszczonym, od lat zapomnianym miejscu, bez konieczności zmiany jego charakteru na nowoczesny. Zamiast odnawiać stary, ceglany dom, architekci z pracowni ORA postawili na zachowanie oryginalnej fasady budynku. Eleganckie, utrzymane w minimalistycznej estetyce wnętrza domu kontrastują z tym, jak wygląda z zewnątrz, tworząc niezwykle udane połączenie tradycji i nowoczesności.

Dom projektu ORA, zdj. ORA

 

Dom, który projektanci z ORA zastali w Jevíčku w Czechach, był w niezbyt dobrym stanie technicznym. Od początku było jasne, że aby mógł służyć swoim właścicielom jeszcze wiele lat, wymaga gruntownych prac remontowych, które ocalą go przed zawaleniem. Inwestorzy nie chcieli jednak zmieniać zewnętrznego wyglądu budynku – oczarowani wyjątkowym charakterem nadgryzionego zębem czasu budynku „z duszą”, postanowili pozostawić jego fasadę w pierwotnym stanie. Prace skupiły się więc na poprawieniu kondycji domu i aranżacji wnętrz.

Dom projektu ORA, zdj. ORA

 

Prawdziwa metamorfoza została przeprowadzona we wnętrzach domu. Układ pomieszczeń został całkowicie zmieniony, a wnętrza zaprojektowane tak, by spełniając standardy współczesnego projektowania, pozostawały ponadczasowe i klasyczne.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.