Amsterdam. Nowe życie wraku

Amsterdam. Nowe życie wraku

Projekt muzeum statku Amsterdam, zdj. ZJA Architects

Studio ZJA Architects prezentuje projekt niezwykłego obiektu. Jego sercem ma być… wrak statku, który w XVIII wieku zatonął na angielskim wybrzeżu. Architekci planują wydobycie wraku i przeniesienie go do miasta, które jest jego imiennikiem – Amsterdamu. Tam właśnie dawno zatopiony statek ma otrzymać ma drugie życie.

Pewnej nocy 1749 roku statek holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej Amsterdam przegrywał walkę z szalejącym na morzu sztormem. Załoga desperacko próbowała dotrzeć do najbliższego wybrzeża, by tam schronić się przed żywiołem. Na statku było 330 osób - marynarze, pracownicy techniczni, żołnierze oraz cywile – i wszystkim im udało się dotrzeć do brzegu bez szwanku. Sam statek jednak nie miał tyle szczęścia – przykrył go piach, przez co nie udało się go wydostać. Dzięki temu jednak Amsterdam jest najlepiej zachowanym do dnia dzisiejszego statkiem Kompanii Wschodnioindyjskiej. Studio ZJA Architects twierdzi, że wydobycie statku i uczynienie go atrakcją turystyczną będzie gratką zarówno dla badaczy, jak i cenną lekcją historii dla odwiedzających muzeum.

Projekt muzeum statku Amsterdam, zdj. ZJA Architects

 

„Amsterdam to skarbnica, która pokazuje nam, w jaki sposób łączą się zasoby finansowe, informacje i technologia, kultura, polityka i przemoc, handel i globalizacja, innowacje i wyzysk” – mówią twórcy projektu, podkreślając historyczne znaczenie statku. Na zlecenie fundacji VOC Ship Amsterdam Foundation pod kierownictwem archeologa Jerzego Gawrońskiego, zespół architektów z ZJA opracował plan wydobycia wraku i sprowadzenia go do Amsterdamu. Tam zostanie umieszczony w wodzie i przykryty dużą, efektowną kopułą, która umożliwi zwiedzanie statku niezależnie od pogody. Odwiedzający będą mogli obejrzeć wrak z wielu perspektyw, dowiedzą się również wielu ciekawostek.

Projekt muzeum statku Amsterdam, zdj. ZJA Architects

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.