Projekt muzeum statku Amsterdam, zdj. ZJA Architects
Studio ZJA Architects prezentuje projekt niezwykłego obiektu. Jego sercem ma być… wrak statku, który w XVIII wieku zatonął na angielskim wybrzeżu. Architekci planują wydobycie wraku i przeniesienie go do miasta, które jest jego imiennikiem – Amsterdamu. Tam właśnie dawno zatopiony statek ma otrzymać ma drugie życie.
Pewnej nocy 1749 roku statek holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej Amsterdam przegrywał walkę z szalejącym na morzu sztormem. Załoga desperacko próbowała dotrzeć do najbliższego wybrzeża, by tam schronić się przed żywiołem. Na statku było 330 osób - marynarze, pracownicy techniczni, żołnierze oraz cywile – i wszystkim im udało się dotrzeć do brzegu bez szwanku. Sam statek jednak nie miał tyle szczęścia – przykrył go piach, przez co nie udało się go wydostać. Dzięki temu jednak Amsterdam jest najlepiej zachowanym do dnia dzisiejszego statkiem Kompanii Wschodnioindyjskiej. Studio ZJA Architects twierdzi, że wydobycie statku i uczynienie go atrakcją turystyczną będzie gratką zarówno dla badaczy, jak i cenną lekcją historii dla odwiedzających muzeum.
Projekt muzeum statku Amsterdam, zdj. ZJA Architects
„Amsterdam to skarbnica, która pokazuje nam, w jaki sposób łączą się zasoby finansowe, informacje i technologia, kultura, polityka i przemoc, handel i globalizacja, innowacje i wyzysk” – mówią twórcy projektu, podkreślając historyczne znaczenie statku. Na zlecenie fundacji VOC Ship Amsterdam Foundation pod kierownictwem archeologa Jerzego Gawrońskiego, zespół architektów z ZJA opracował plan wydobycia wraku i sprowadzenia go do Amsterdamu. Tam zostanie umieszczony w wodzie i przykryty dużą, efektowną kopułą, która umożliwi zwiedzanie statku niezależnie od pogody. Odwiedzający będą mogli obejrzeć wrak z wielu perspektyw, dowiedzą się również wielu ciekawostek.
Projekt muzeum statku Amsterdam, zdj. ZJA Architects
Christo, artysta znany z owijania obiektów architektonicznych w różnorodne materiały, zmarł 31 maja w Paryżu, w wieku 84 lat. Jego praca twórcza, ukazująca bogactwo możliwości tymczasowych zmian w zabytkowych dzielnicach miast, zostanie zapamiętana jako nowatorska i przynosząca wiele radości odbiorcom.
Rozpoczęły się prace nad przebudową fabryki włoskiego producenta wody mineralnej SanPellegrino. Budynek został zaprojektowany przez święcące triumfy biuro architektoniczne BIG-Bjarke Ingels Group z okazji 120-lecia marki.
Heatherwick Studio przedstawia wizję kompleksu Savarin. Projekt przestrzeni publicznej niedaleko praskiego Placu Wacława urzeka niespotykaną przytulnością.
Nowoczesne muzeum Odunpazari, zaprojektowane przez biuro Kengo Kuma and Associates, otworzyło swoje podwoje dla zwiedzających w tureckim Eskisehir.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.