Studio ZJA Architects prezentuje projekt niezwykłego obiektu. Jego sercem ma być… wrak statku, który w XVIII wieku zatonął na angielskim wybrzeżu. Architekci planują wydobycie wraku i przeniesienie go do miasta, które jest jego imiennikiem – Amsterdamu. Tam właśnie dawno zatopiony statek ma otrzymać ma drugie życie.
Pewnej nocy 1749 roku statek holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej Amsterdam przegrywał walkę z szalejącym na morzu sztormem. Załoga desperacko próbowała dotrzeć do najbliższego wybrzeża, by tam schronić się przed żywiołem. Na statku było 330 osób - marynarze, pracownicy techniczni, żołnierze oraz cywile – i wszystkim im udało się dotrzeć do brzegu bez szwanku. Sam statek jednak nie miał tyle szczęścia – przykrył go piach, przez co nie udało się go wydostać. Dzięki temu jednak Amsterdam jest najlepiej zachowanym do dnia dzisiejszego statkiem Kompanii Wschodnioindyjskiej. Studio ZJA Architects twierdzi, że wydobycie statku i uczynienie go atrakcją turystyczną będzie gratką zarówno dla badaczy, jak i cenną lekcją historii dla odwiedzających muzeum.
„Amsterdam to skarbnica, która pokazuje nam, w jaki sposób łączą się zasoby finansowe, informacje i technologia, kultura, polityka i przemoc, handel i globalizacja, innowacje i wyzysk” – mówią twórcy projektu, podkreślając historyczne znaczenie statku. Na zlecenie fundacji VOC Ship Amsterdam Foundation pod kierownictwem archeologa Jerzego Gawrońskiego, zespół architektów z ZJA opracował plan wydobycia wraku i sprowadzenia go do Amsterdamu. Tam zostanie umieszczony w wodzie i przykryty dużą, efektowną kopułą, która umożliwi zwiedzanie statku niezależnie od pogody. Odwiedzający będą mogli obejrzeć wrak z wielu perspektyw, dowiedzą się również wielu ciekawostek.
MuMA Hut to zaprojektowany przez firme WeWilder dom o powierzchni 15 metrów kwadratowych. Mały domek będzie idealny dla letników, którzy chcą doświadczyć natury zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz swojego wakacyjnego lokum. Chatka powstała w malutkiej wiosce Armenis w Rumunii.
Obcując ze sztuką, kulturą i historią państw położonych na wschodzie Europy, nietrudno zauważyć, że konie zajmują szczególne miejsce w sercach Słowian. Jako wierni towarzysze codziennej pracy i walki przez wieki inspirowały tutejszych pisarzy i malarzy do opisywania ich dostojeństwa i inteligencji. Organizacje BeeBreeders i Omuli zapraszają architektów i projektantów do udziału w konkursie na projekt Muzeum Koni. Obiekt ma powstać na Łotwie, nieopodal granicy z Estonią.
Ten oryginalny projekt charakteryzuje się rozmachem i monumentalnością. Umiejscowiony na obrzeżach Rzeszowa Dom-okręt projektu Urban Project nie pozostawi obojętnym nikogo, kto na niego spojrzy – odważną bryłę, przypominającą kształtem (i rozmiarem!) okazały statek, można bowiem uznać albo za wybitne dzieło sztuki architektonicznej, albo za zwyczajny kicz.
Przez kontrowersje wokół weneckiego La Biennale mogliśmy zapomnieć o obserwowaniu wydarzeń z naszego rodzimego podwórka. A już w ten weekend rozpocznie się wielkie święto projektowania wnętrz, organizowane przez Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.