Dworzec w Tulum. Nowa jakość podróży w tropikalnym kurorcie

Dworzec w Tulum. Nowa jakość podróży w tropikalnym kurorcie

Dworzec w Tulum, zdj. Aidia Studio

W Tulum, meksykańskim kurorcie, który w ostatnich latach znacznie zyskał na popularności wśród turystów, powstanie nowy dworzec kolejowy projektu Aidia Studio. Budynek zwieńczy charakterystyczny dach wykonany ze stali i zbrojonego włóknem szklanym betonu.

Projekt praktyki Aidia Studio bierze pod uwagę specyficzny klimat regionu, który charakteryzuje się wysokimi temperaturami i wysoką wilgotnością. „Aby odpowiedzieć na potrzeby regionu, w którym występują ekstremalne warunki pogodowe, zaproponowaliśmy duży, otwarty dach, przeszklony w strategicznych miejscach, który pozwoli na stworzenie półotwarte przestrzeni publicznych, zapewniających przyjemny chłód bez użycia sztucznej klimatyzacji” – mówią odpowiedzialni za projekt Rolando Rodriguez-Leal i Natalia Wrzask.

Dworzec w Tulum, zdj. Aidia Studio

 

Od strony wewnętrznej, dach zostanie wyłożony drewnem. Architekci dołożyli wszelkich starań, aby dworzec podkreślał kulturową tożsamość Tulum i jego bogatą, ciekawą historię, sięgającą cywilizacji Majów. „Motywy zarówno na zewnętrznej, jak i wewnętrznej stronie przypominają tradycyjne wzory geometryczne Majów” – wyjaśniają autorzy projektu. Dodają również, że przede wszystkim zależało im na tym, aby obiekt nie zajmował zbyt dużo miejsca w krajobrazie, dlatego też budynek będzie miał kilka kondygnacji. Nad torami znajdą się dwa piętra do użytku publicznego, na których podróżni będą mogli nabyć bilety, zasięgnąć informacji i zrobić potrzebne zakupy w oczekiwaniu na pociąg.

Dworzec w Tulum, zdj. Aidia Studio

 

Budowa dworca kolejowego w Tulum ma rozpocząć się w styczniu przyszłego roku. Obiekt ma zostać oddany do użytku pod koniec roku 2023.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.