JEMS ARCHITEKCI kolejnym zwycięzcą Nagrody SARP

JEMS ARCHITEKCI kolejnym zwycięzcą Nagrody SARP

Browary Warszawskie, zdj. JEMS Architekci

Projekt BROWARY WARSZAWSKIE – APARTAMENTY PRZY WARZELNI, za który odpowiada zespół projektantów i architektów z pracowni JEMS Architekci w składzie: Olgierd Jagiełło, Katarzyna Kuźmińska, Paweł Majkusiak, Maciej Rydz, Łukasz Stępnik otrzymał nagrodę SARP 2021 w kategorii budynek mieszkalny wielorodzinny. Co urzekło jurorów konkursu w projekcie przebudowy dawnego browaru?

Architekci ze studia JEMS podjęli się niezwykle trudnego zadania przebudowy dawnych budynków przemysłowych w taki sposób, aby stworzyć wygodne i modne miejsce do życia, przy zachowaniu industrialnego charakteru i historii Browarów. I udało im się! Projekt Browarów Warszawskich budził entuzjazm opinii publicznej od samego początku, a entuzjastów nie brakuje mu do dziś. Zachwyt nad stylową wizją nowego osiedla podzieliło jury konkursu Nagroda Roku SARP 2021.

Browary Warszawskie, zdj. JEMS Architekci

 „Nagrodę przyznano za przyjęte rozwiązania, które powodują, że charakter budynku wykreowany został przez ciekawą elewację, która została wykonana z rozwieranych paneli – okiennic, wypełnionych siatką aluminiową w kolorze miedzianym. Pomysł ten jest współczesną formą nawiązującą do dawnej zabudowy Warzelni, czyli słodowni Browarów Warszawskich. Zastosowanie współczesnych rozwiązań, które w sposób niebywale udany podjęły dialog z historycznymi założeniami przemysłowymi. Możliwość manualnej regulacji położenia tych elementów sprawia, że fasada mieni się w świetle i zmienia w zależności od preferencji mieszkańców.
W podstawowym położeniu panele będą lekko załamane, co urozmaica rysunek elewacji i wprowadza na nią efekty światłocieniowe. Ściany znajdujące się za okiennicami wykończone są tynkiem w kolorze szarym, tworząc neutralne tło dla okiennic. Ten charakterystyczny, przemysłowy obiekt stał się formalnym punktem odniesienia dla projektowanej zabudowy, która w myśl planu powtarza jego uskokowy obrys od strony południowej i formułę najwyższych, węższych od pozostałej części budynku elewacji” – uzasadniają swoją decyzję członkowie sądu konkursowego.

Browary Warszawskie, zdj. JEMS Architekci

 

Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów. 

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.