Most nad rzeką Apatlaco od OMA

Most nad rzeką Apatlaco od OMA

Most nad rzeką Apatlaco, zdj. OMA

Nowojorski oddział studia architektonicznego OMA prezentuje nowy 145-metrowy most dla pieszych, który powstanie nad rzeką Apatlaco w Jojutla de Juárez w Meksyku. Inwestycja zostanie zrealizowana w ramach planu odbudowy infrastruktury regionu, zniszczonej przez trzęsienia ziemi w 2017 r. Most został ufundowany przez organizację Infonavit (National Workers’ Housing Fund Institute).

Po trzęsieniach ziem, które wystąpiły w Meksyku przed czterema laty, wiele budynków zbudowanych na brzegach rzeki Apatlaco zawaliło się z powodu osłabionej konstrukcji, zniszczeniu uległy również wodociągi i miejsca publiczne, które dotąd służyły społeczności. Most nad rzeką Apatlaco nie tylko ułatwi mieszkańcom przemieszczanie się, ale również zapewni im nowe miejsca publiczne. „Na całej długości mostu znajdują się otwory. Te wnęki o różnych rozmiarach mają pełnić funkcję niedookreślonych przestrzeni takich jak, ławki, schody i drzwi[…]” – mówią architekci odpowiedzialni za projekt.

 Most nad rzeką Apatlaco, zdj. OMA

 

„Coraz częściej zmagamy się z klęskami żywiołowymi, a ich rozległe skutki wymagają większego zaangażowania czasu i zasobów; naprawianie tego, co zniszczone, należy jeszcze zintegrować z budowaniem odporności. W następstwie powtarzających się trzęsień ziemi w Meksyku nowy most Jojutla ma na celu przywrócenie sprawnej infrastruktury oraz tchnięcie nowego ducha w społeczność. Most połączy nie dwie, ale trzy, zniszczone dzielnice, będzie także odporny na działanie różnych czynników atmosferycznych, a nawet będzie w stanie łagodzić skutki powodzi. Most zapewni mieszkańcom udogodnienia, aby ożywić ich relacje z rzeką, której obecnie się obawiają lub nie zauważają” – dodają twórcy projektu.

 Most nad rzeką Apatlaco, zdj. OMA

 

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.