Niebo i ziemia w projekcie obserwatorium Jodrell Bank
Niebo i ziemia w projekcie obserwatorium Jodrell Bank
Jodrell Bank Observatory in Cheshire, zdj. Hassell
Studio Hassell odsłoniło projekty nowego centrum dla zwiedzających przy obserwatorium Jodrell Bank w Cheshire. Architekci, zamiast poprzestawać na utartych schematach, postanowili sięgnąć po rozwiązania, które zapewnią odwiedzającym obiekt niezapomniane wrażenia. Bo kto wpadłby na to, żeby spoglądać w niebo… z wnętrza ziemi?
Co nowego w Chersire?
Obserwatorium w Chershire ma się czym poszczycić. Rokrocznie przyciąga tysiące zwiedzających, zafascynowanych astrologią i astrofizyką. Najważniejszym obiektem dla Jodrell Bank jest teleskop Lovell. Zbudowany w 1957 roku, przez lata był największym i najbardziej zaawansowanym teleskopem na świecie. Został również wpisany na listę UNESCO jako teleskop o największych gabarytach.
Architekci, zainspirowani dziedzictwem obserwatorium Jordell Bank, zaprojektowali pawilon w formie okrągłej, pokrytej trawą kopuły o dokładnie takich samych rozmiarach jak kultowy teleskop Lovell. Aby dobrze zrealizować swoją wizję, Hassell ściśle współpracował z astronomami z University of Manchester.
Jodrell Bank Observatory in Cheshire, zdj. Hassell
„Architektura samego budynku jest nierozerwalnie związana z niebem, wyraża długą podróż ludzkości w kierunku zrozumienia naszego miejsca we wszechświecie” – powiedział dyrektor Jodrell Bank, Teres Anderson.
Wnętrze nieba
Co zachwyci odwiedzających Jordell Bank? Zwiedzanie obiektu rozpocznie się w atrium oświetlonym pojedynczym okienkiem, zaprojektowanym tak, aby światło słoneczne padało bezpośrednio na „linię południka”, która znajdzie się na posadzce. Kierunek zwiedzania będzie biegł zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
Jodrell Bank Observatory in Cheshire, zdj. Hassell
Dzięki unikalnym eksponatom, goście obserwatorium będą mieli szansę poznać rolę Jodrell Bank we wczesnej epoce kosmicznej i historii radioastronomii. Centralnym punktem tej przestrzeni jest imponująca sala widowiskowa z umieszczonym na suficie zakrzywionym ekranem do projekcji nocnego nieba.
„Udział w tym zespole to dla studia Hassell wyjątkowa okazja. Podjęliśmy wyzwanie, aby przekroczyć granice projektowania, by zapewnić wyjątkowe doświadczenie wszystkim, którzy odwiedzą to niezwykłe miejsce” – mówią odpowiedzialni za projekt architekci.
Meksykańskie biuro Sordo Madaleno Arquitectos przedstawiło nowy projekt zlokalizowany w mieście Austin w Teksasie. Obiekty o mieszanym przeznaczeniu powstaną na działce o powierzchni 145 akrów, na wzgórzu obok jeziora Austin.
Firmy Oceanix, UN-Habitat i BIG zaprezentowały projekt pierwszego na świecie prototypu zrównoważonego pływającego miasta OCEANIX. Projekt ma na celu stworzenie perspektyw rozwoju dla miast przybrzeżnych, które borykają się z niedoborem gruntów i podnoszącym się poziomem mórz.
Budowa nowego centrum kongresowego Yabuli Entrepreneurs w północno-wschodnich Chinach, zaprojektowanego przez studio MAD Architects, zbliża się do końca. Obiekt, który powstaje w sąsiedztwie malowniczego górskiego krajobrazu, został zlecony przez organizację Yabuli China Entrepreneurs Forum. Jak twierdzą architekci, inwestycja ma ucieleśniać ducha przedsiębiorczości członków organizacji. Mają również nadzieję, że ich budowla stanie się nowym symbolem i znakiem rozpoznawczym regionu.
Chyba wszyscy zgodzimy się z tym, że mury, które oddzielają jednych od drugich, lepiej jest burzyć niż wznosić. Słowa te mają również znaczenie dosłowne – inwestorzy, pomimo pragnienia prywatności w swoim domu, nieczęsto decydują się bowiem na otoczenie go wysokimi murami. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku Domu za Ścianą projektu STOPROCENT ARCHITEKCI. W tej nowoczesnej propozycji otaczające dom wysokie, nieprzeniknione ogrodzenie, jest integralną częścią całej kompozycji.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.