Niebo i ziemia w projekcie obserwatorium Jodrell Bank
Niebo i ziemia w projekcie obserwatorium Jodrell Bank
Studio Hassell odsłoniło projekty nowego centrum dla zwiedzających przy obserwatorium Jodrell Bank w Cheshire. Architekci, zamiast poprzestawać na utartych schematach, postanowili sięgnąć po rozwiązania, które zapewnią odwiedzającym obiekt niezapomniane wrażenia. Bo kto wpadłby na to, żeby spoglądać w niebo… z wnętrza ziemi?
Co nowego w Chersire?
Obserwatorium w Chershire ma się czym poszczycić. Rokrocznie przyciąga tysiące zwiedzających, zafascynowanych astrologią i astrofizyką. Najważniejszym obiektem dla Jodrell Bank jest teleskop Lovell. Zbudowany w 1957 roku, przez lata był największym i najbardziej zaawansowanym teleskopem na świecie. Został również wpisany na listę UNESCO jako teleskop o największych gabarytach.
Architekci, zainspirowani dziedzictwem obserwatorium Jordell Bank, zaprojektowali pawilon w formie okrągłej, pokrytej trawą kopuły o dokładnie takich samych rozmiarach jak kultowy teleskop Lovell. Aby dobrze zrealizować swoją wizję, Hassell ściśle współpracował z astronomami z University of Manchester.
„Architektura samego budynku jest nierozerwalnie związana z niebem, wyraża długą podróż ludzkości w kierunku zrozumienia naszego miejsca we wszechświecie” – powiedział dyrektor Jodrell Bank, Teres Anderson.
Wnętrze nieba
Co zachwyci odwiedzających Jordell Bank? Zwiedzanie obiektu rozpocznie się w atrium oświetlonym pojedynczym okienkiem, zaprojektowanym tak, aby światło słoneczne padało bezpośrednio na „linię południka”, która znajdzie się na posadzce. Kierunek zwiedzania będzie biegł zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
Dzięki unikalnym eksponatom, goście obserwatorium będą mieli szansę poznać rolę Jodrell Bank we wczesnej epoce kosmicznej i historii radioastronomii. Centralnym punktem tej przestrzeni jest imponująca sala widowiskowa z umieszczonym na suficie zakrzywionym ekranem do projekcji nocnego nieba.
„Udział w tym zespole to dla studia Hassell wyjątkowa okazja. Podjęliśmy wyzwanie, aby przekroczyć granice projektowania, by zapewnić wyjątkowe doświadczenie wszystkim, którzy odwiedzą to niezwykłe miejsce” – mówią odpowiedzialni za projekt architekci.
Nowy, pracowity styl życia ma zgubny wpływ na dobrostan ludzi. Aby uwolnić się od presji związanej z pracą, ludzie szukają możliwości ucieczki, podróży do malowniczych miejsc, aby się zrelaksować i nabrać sił do życia. Konkurs Uncommon zbierze projekty butikowego hotelu w malowniczym otoczeniu.
Firma Hestia zaprasza studentów do udziału w konkursie Artystyczna Podróż Hestii. Utalentowani zwycięzcy będą mieli szansę na podróż, którą zapamiętają do końca życia – główną nagrodą bowiem jest miesięczny pobyt w światowej stolicy sztuki nowoczesnej – Nowym Jorku.
Studio NextOffice stworzyło propozycje wspólnej przestrzeni, która będzie gromadzić członków i gości Mashhad C.E.O. Budynek o zaskakującej estetyce zachwyci zarówno jego użytkowników, jak i oglądających go z zewnątrz przechodniów.
Nazistowski obóz koncentracyjny w ukraińskim Babim Jarze nieopodal Kijowa był miejscem śmierci ok. 30 tysięcy ludzi, głównie ukraińskich Żydów. Władze Kijowa postanowiły oddać hołd pamięci zabitych poprzez stworzenie w tym miejscu Centrum Pamięci o Holokauście.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.