Parco Romana. Od pustostanów po bioróżnorodność

Parco Romana. Od pustostanów po bioróżnorodność

Parco Romana, OUTCOMIST, Diller Scofidio + Renfro, PLP Architecture, CRA - Carlo Ratti Associati i Arup

Architektoniczna supergrupa złożona z firm OUTCOMIST, Diller Scofidio + Renfro, PLP Architecture, CRA - Carlo Ratti Associati i Arup wygrała konkurs na projekt rewitalizacji obszaru kolejowego Porta Romana w Mediolanie. Wyjałowiony biologicznie, zapomniany od lat teren przemysłowy stanie jedną z najbardziej zielonych dzielnic miasta. Na miejscu dworca powstanie atrakcyjny park i różnego rodzaju przestrzenie publiczne do użytku lokalnych mieszkańców.

Porta Romana już niebawem zmieni się w Parco Romana! Inwestycja położona na dawnym terenie kolejowym zakwitnie na mapie miasta, oferując mieszkańcom wysokiej jakości, różnorodne biologicznie miejsce do odpoczynku i zabawy. Rewitalizacja będzie przebiegać zgodnie z wytycznymi organizacji European Green Deal i National Recovery and Resilience Plan. Projekt pracowni OUTCOMIST, Diller Scofidio + Renfro, PLP Architecture, CRA - Carlo Ratti Associati i Arup został wybrany spośród 47 innych propozycji – wyróżniał się bezkompromisowym podejściem do zrównoważonej architektury. Zespół podejmie współpracę z firmami zajmującymi się architekturą zieleni: Gross.Max, Nigel Dunnett Studio i LAND.

Parco Romana, OUTCOMIST, Diller Scofidio + Renfro, PLP Architecture, CRA - Carlo Ratti Associati i Arup

 

Swój projekt twórcy opisują jako oparty na zasadach inkluzywności, dbałości o bioróżnorodność, odporność środowiska, wspólnotę i dobre samopoczucie użytkowników. Mają nadzieję stworzyć tętniącą życiem dzielnicę, która zaoferuje mediolańczykom korzystne środowisko do życia i pracy. W projekcie zwycięskiego zespołu obszary leśne będą przeplatać się z budynkami i miejscami użyteczności publicznej. „Las - liniowy, podwyższony zielony szlak, który zrównoważy, lecz nie zastąpi w całości istniejącej infrastruktury - obejmuje setki drzew, wśród których ciągnąć będą się trasy spacerowe z zachwycającymi widokami na okolicę” – chwalą swoją pracę członkowie zespołu.

Parco Romana, OUTCOMIST, Diller Scofidio + Renfro, PLP Architecture, CRA - Carlo Ratti Associati i Arup

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.