Dobry Wzór 2022. Konkurs
Polska wzornictwem stoi! Instytut Wzornictwa Przemysłowego po raz kolejny przyzna Znak Dobry Wzór polskim usługom i produktom, które mogą poszczycić się doskonałym wzornictwem.
Architekt i artysta Maksut Vezgishi połączy siły z zespołem w składzie: Vildane Maliqi, Argjire Krasniqi, Feray Dervis, Recep Kerkezi i Gezim Radoniqi, aby wspólnie stworzyć Pawilon Kosowski na Biennale w Wenecji. Tematem przewodnim instalacji będzie zagadnienie zrównoważonej urbanizacji.
Brak zrównoważonego planowania zagraża Ziemi. Najbardziej widocznym problemem jest kryzys klimatyczny, spowodowany przez globalne ocieplenie. Brakuje nam świadomości i skoordynowanych działań, aby uniknąć skutków nadchodzącej katastrofy klimatycznej. Dziś żadne ludzkie działanie nie może być już postrzegane jako indywidualne” – piszą twórcy Pawilonu Kosowskiego.
Maksut Vezgishi wraz ze swoim zespołem nie nawołują do całkowitego zaprzestania urbanizacji. Wręcz przeciwnie, badają, w jaki sposób możemy utrzymywać równowagę w ekosystemie, jednocześnie tworząc nowe budynki i powiększając miasta. Twórcy wierzą, że istnieje sposób, aby budować i rozwijać społeczeństwo, nie szkodząc jednocześnie Planecie. „Kształtowanie środowiska rewolucjonizuje koncepcje społeczne, polityczne i przestrzenne oraz wzmacnia więzi między ludźmi i krajami” – utrzymują.
Motywem, który często przewija się w propozycji Albanii jest kontener – obiekt, który znaleźć można w każdym mieście, dużym czy małym, i na każdej wsi. To, co interesuje architektów, to kontekst, w którym się znajduje i jego znaczenie dla ekosystemu. Oryginalny pomysł jest dziełem kuratora wystawy. Maksut Vezgishi jest bowiem artystą zajmującym się sztuką nowoczesną, który swoje dzieła opisuje jako „eskperymentalne”.
Polska wzornictwem stoi! Instytut Wzornictwa Przemysłowego po raz kolejny przyzna Znak Dobry Wzór polskim usługom i produktom, które mogą poszczycić się doskonałym wzornictwem.
Pritzker Military Museum & Library nagrodziło projekt studia Oyler Wu Collaborative z Los Angeles w konkursie, którego celem jest uhonorowanie członków Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych, pełniących służbę w okresie zimnej wojny. Zwycięski projekt, zatytułowany Orbits, ma uosabiać oddanie, optymizm i nadzieję, właściwe dla nastawienia weteranów wojennych.
Chińskie studio architektoniczne MAD opublikowało wizualizacje projektu The Eyes of Sanxingdui, zespołu drewnianych budynków, które powstaną dla Muzeum Sanxingdui w Guanghan City w Chinach.
Pod koniec ubiegłego roku na warszawskim Wawrze stanął interesujący dom projektu studia Paweł Lis Architekci. Budynek został zaprojektowany na planie litery „Z”, dlatego też otrzymał nazwę Zet Domu. Realizacja wyraźnie odróżnia się od zabudowy jednorodzinnej w okolicy, urzekając minimalizmem, prostotą i bezpretensjonalnością.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.