Propozycja Kosowa na Biennale w Wenecji

Propozycja Kosowa na Biennale w Wenecji

Pawilon Kosowski, zdj. Maksut Vezgishi

Architekt i artysta Maksut Vezgishi połączy siły z zespołem w składzie: Vildane Maliqi, Argjire Krasniqi, Feray Dervis, Recep Kerkezi i Gezim Radoniqi, aby wspólnie stworzyć Pawilon Kosowski na Biennale w Wenecji. Tematem przewodnim instalacji będzie zagadnienie zrównoważonej urbanizacji.

Brak zrównoważonego planowania zagraża Ziemi. Najbardziej widocznym problemem jest kryzys klimatyczny, spowodowany przez globalne ocieplenie. Brakuje nam świadomości i skoordynowanych działań, aby uniknąć skutków nadchodzącej katastrofy klimatycznej. Dziś żadne ludzkie działanie nie może być już postrzegane jako indywidualne” – piszą twórcy Pawilonu Kosowskiego.

Pawilon Kosowski, zdj. Maksut Vezgishi

 

Maksut Vezgishi wraz ze swoim zespołem nie nawołują do całkowitego zaprzestania urbanizacji. Wręcz przeciwnie, badają, w jaki sposób możemy utrzymywać równowagę w ekosystemie, jednocześnie tworząc nowe budynki i powiększając miasta. Twórcy wierzą, że istnieje sposób, aby budować i rozwijać społeczeństwo, nie szkodząc jednocześnie Planecie. „Kształtowanie środowiska rewolucjonizuje koncepcje społeczne, polityczne i przestrzenne oraz wzmacnia więzi między ludźmi i krajami” – utrzymują.

Pawilon Kosowski, zdj. Maksut Vezgishi

 

Motywem, który często przewija się w propozycji Albanii jest kontener – obiekt, który znaleźć można w każdym mieście, dużym czy małym, i na każdej wsi. To, co interesuje architektów, to kontekst, w którym się znajduje i jego znaczenie dla ekosystemu. Oryginalny pomysł jest dziełem kuratora wystawy. Maksut Vezgishi jest bowiem artystą zajmującym się sztuką nowoczesną, który swoje dzieła opisuje jako „eskperymentalne”.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.