5 Parramatta Square – nowe serce społeczności

5 Parramatta Square – nowe serce społeczności

5 Parramatta Square, zdj. Manuelle Gautrand Architecture

Miasto Parramatta opublikowało nową wizję powstającego centrum obywatelskiego Parramatta Square w Australii. Zaprojektowany przez studio Manuelle Gautrand Architecture we współpracy z firmami Designinc i Lacoste + Stevenson, wielofunkcyjny, sześciopiętrowy budynek będzie wykorzystywany przez miasto w różnych celach – budynek 5 Parramatta Square ma być bowiem nowym centrum kultury, sztuki i inicjatyw obywatelskich.

Powstający 5 Parramatta Square po zakończeniu budowy połączy się z zabytkowym ratuszem – tym sposobem, obok miejsca, w którym mieszkańcy miasta mogą załatwić sprawy urzędowe, znajdzie się biblioteka publiczna oraz centrum kulturalne. Kontrakt na budowę 5 Parramatta Square, o wartości niemal 130 milionów dolarów, został podpisany z australijską firmą Build, jedną z największych prywatnych grup budowlanych w kraju.

5 Parramatta Square, zdj. Manuelle Gautrand Architecture

 

Budynek zmieści oferującą obszerny księgozbiór oraz zasoby cyfrowe bibliotekę publiczną, całodobową wypożyczalnię książek i innych materiałów, a także dużą przestrzeń do nauki i pracy. Obejmie także muzeum dziedzictwa kulturowego, którego największą atrakcją będą rozbudowane wystawy interaktywne.

5 Parramatta Square, zdj. Manuelle Gautrand Architecture

 

Budynek zostanie skonstruowany prawie w całości z transparentnych materiałów. Szkło rozłożone na szkielecie o dynamicznej formie sprawia wrażenie, jakby budynek był zupełnie nieważki, pomimo swojej monumentalności. Jedną z bardziej charakterystycznych cech projektu jest możliwość wyświetlania informacji, obrazów i innych multimediów na zakrzywionej fasadzie budynku.

5 Parramatta Square, zdj. Manuelle Gautrand Architecture

 

Realizacja centrum 5 Parramatta Square ma zostać ukończona do kwietnia 2022 r.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.