
Rusza 8. edycja konkursu Gdynia Design Days
Trwają zapisy do kolejnej, ósmej edycji konkursu Gdynia Design Days. Jury konkursu doceni nowoczesne koncepty i odważne posunięcia projektowe.
ODA podzieliła się koncepcją nowej siedziby Akademii Języka Hebrajskiego w Izraelu. Nowy budynek, mający stać się nowym punktem orientacyjnym dzielnicy kulturalnej, będzie sąsiadował z Muzeum Izraela, izraelskim Sądem Najwyższym, przyszłą siedzibą Biblioteki Narodowej, Knesetem i Uniwersytetem Hebrajskim.
Architekci z ODA obiecują, że w nowej Akademii „światy, języki i historia zderzą się i złączą ze sobą, tak jak od wieków dzieje się w samym Izraelu”. Jednym z głównych założeń projektu jest wizualne połączenie Akademii z pobliskimi Ogrodami Botanicznymi i Biblioteką Narodową. Między tymi trzema budynkami powstanie rozległy, pełen zieleni park, który ujednolici teren i nada całości spójnego charakteru.
„Akademia Języka Hebrajskiego reprezentuje język hebrajski, a także opowiada o tym, w jaki sposób nieustannie ewoluował i rozwijał się od czasów starożytnych do współczesności. Wierzymy, że naukowcy, którzy kierują akademią, stanowią godną reprezentację historii i tradycji narodu. Projekt ODA przekłada na język architektury tradycyjny motyw Wieży Babel, biblijnej opowieści o pochodzeniu wszystkich języków” – mówią twórcy projektu.
Architektom – oprócz zawarcia w swojej wizji nawiązujących do tradycji i języka symboli – zależało na tym, by budowla opierała się na ideach zrównoważonej architektury i ekologicznego budownictwa. Sprzyjają temu rozległe, zacienione tarasy zewnętrzne, system zbierania wody deszczowej i osłony przeciwsłoneczne, które będą kontrolować ilość światła wpadającego do budynku, a tym samym nie dopuszczą do przegrzania wnętrz.
Trwają zapisy do kolejnej, ósmej edycji konkursu Gdynia Design Days. Jury konkursu doceni nowoczesne koncepty i odważne posunięcia projektowe.
Brytyjskie studio Zaha Hadid Architects prezentuje projekt 46-metrowego mostu z zakrzywionym drewnianym dachem. Projekt powstał dla potrzeb przebudowywanego obecnie dworca kolejowego w Wilnie na Litwie. Rozwój infrastruktury jest częścią większego planu Green Connect.
Studio Kohn Pedersen Fox Associates (KPF) właśnie otrzymało zgodę na kolejny etap realizacji Lucan Place w Chelsea, wielofunkcyjnego budynku, który pomieści nowe mieszkania oraz żłobek i specjalistyczną placówkę edukacyjną. Projekt łączący funkcje mieszkalne i społeczne powstanie w miejscu dawnego komisariatu policji.
Stworzona przez Edoardo Tresoldiego ciesząca oko instalacja została odsłonięta w parku rzeźb Arte Sella we włoskiej dolinie Trentino.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.