Apollolaan 171

Apollolaan 171

Apollolaan 171, zdj. OMA

Studio OMA opublikowało projekt pięciopiętrowego biurowca w Amsterdamie, który ma zastąpić siedzibę jednego z międzynarodowych banków powstałą w latach 80. Zlokalizowany przy jednej z głównych arterii miasta, wśród luksusowych biurowców, wieżowców mieszkalnych i luksusowych hoteli, czerpie inspiracje z charakterystycznego otoczenia.

Nowy projekt, zlokalizowany na rogu ulicy, powstanie na zachowanych fundamentach dawnego budynku biurowego – monolitycznej konstrukcji o wysokości 20 metrów. Projektując, architekci musieli pamiętać o estetyce ściśle określonej przez przepisy dotyczące zagospodarowania przestrzennego tego obszaru, w związku z czym nowy budynek łączy najlepsze cechy sąsiednich budowli z nowatorskim, przejrzystym stylem. Przeszklone fasady, stworzone z przesuniętych wobec siebie brył tworzą niepowtarzalny wizerunek nowego biurowca.

Apollolaan 171, zdj. OMA

 

„Apollolaan 171 to projekt o dwojakim charakterze. Jego przezroczysta ściana biegnąca wzdłuż ulicy Apollolaan nadaje budynkowi otwarty i zachęcający do wejścia klimat. Jego fasada od frontu, której znakiem rozpoznawczym jest misternie rzeźbiona cegłę, stanowi delikatny i skromny dodatek do okolicy, w której nie brakuje historycznych budynków. Przyjazny oku i użytkownikom projekt zagwarantuje wyjątkowe wrażenia, których doświadczą wszyscy zwiedzający Amsterdam Południowy” – mówi David Gianotten z OMA, odpowiedzialny za projekt budynku.

Apollolaan 171, zdj. OMA

 

Obecnie trwa rozbiórka istniejącego budynku banku. Budowa nowej siedziby rozpocznie się jesienią tego roku. Według planu prace budowlane mają zostać ukończone do połowy 2023 roku.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.