Architektura, natura i filozofia w zwycięskim projekcie na Biennale Architektury w Tallinie 2022

Architektura, natura i filozofia w zwycięskim projekcie na Biennale Architektury w Tallinie 2022

Burlasite, zdj. Simulaa i Natalie Alima

Australijski duet Simulaa i Natalie Alima wygrał konkurs na Biennale Architektury w Tallinie 2022. Zwycięski projekt to instalacja artystyczna Burlasite, która zachwyciła jury organicznymi kształtami i zastosowaniem nowoczesnych technik w połączeniu z naturą.

Autorzy instalacji zaproponowali zrównoważone i zorientowane na człowieka i środowisko podejście do budownictwa, które demonstruje połączenia między światem przyrody a architekturą – w instalacji znajdują się elementy drukowane w 3D z biodegradowalnych materiałów oraz odpady przemysłu drzewnego. Baza projektu została wzniesiona na podstawie konstrukcji chaty Martina Heideggera, niemieckiego XX-wiecznego filozofa.

Burlasite, zdj. Simulaa i Natalie Alima

 

Rama podstawy zostanie „ostrzyknięta” włóknami grzybkowymi, które, rozwijając się, pokryją ramę, tworząc organiczną formę. „Ten projekt jest symbolem niełatwego sojuszu między transformacjami biologicznymi a procesem projektowania generatywnego” – mówi zespół odpowiedzialny za projekt. Dodają również, że ideą projektu było zestawienie form dynamicznie rozwijających się i erodujących, a także śledzenie zależności i związków między nimi.

Burlasite, zdj. Simulaa i Natalie Alima

 

Temat przewodni Biennale Architektury w Tallinie to „Jadalne. Architektura metabolizmu”. Celem kuratorów jest „ożywianie lokalnego rzemiosła, lepsze wykorzystanie dostępnych materiałów oraz myślenie o przestrzeni w perspektywie przyszłości”. Biennale Architektury w Tallinie zostanie otwarte dla publiczności 7 września 2022 roku, a instalacja Burlasite będzie wystawiona aż do 2024 roku przed Muzeum Architektury Estońskiej w Talinie.

Burlasite, zdj. Simulaa i Natalie Alima

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.