Architektura pamięci. Pawilon na dachu domu Luisa Barragana

Architektura pamięci. Pawilon na dachu domu Luisa Barragana

Kaplica na dachu Casa Luis Barragán, zdj. Cesar Bejar

Robert Hutchison Architecture z siedzibą w Seattle zbudował pawilon na dachu domu Luisa Barragána w Mexico City. Instalacja powstała w ramach wystawy „Domy pamięci”, upamiętnia dorobek zmarłego architekta, uznawanego za jednego w najwybitniejszych przedstawicieli tego zawodu w Meksyku.

Instalacja na dachu Casa Luis Barragán nawiązuje kształtem do klasycznej formy kaplicy. Jej konstrukcja oparta jest na solidnych, drewnianych filarach. Tam zaś, gdzie powinno znajdować się zadaszenie, rozciągnięto cieniutką rybacką siatkę. Instalacja jest reinterpretacją dawnego projektu Robert Hutchinson Architecture, wykonaną w ramach projektu artystycznego badającego powiązania między architekturą a wspomnieniami. „Kaplica powstała jako jeden z dziewięciu alegorycznych budynków, które składają się na mój projekt <<Domów Pamięci>>” – wyjaśnia Hutchison.

Kaplica na dachu Casa Luis Barragán, zdj. Cesar Bejar

 

„Sama instalacja kaplicy jest wspomnieniem czegoś, czego nigdy nie było” – mówią architekci. „Tutaj pamięć przybiera formę fizyczną, a ta kaplica pamięta przyszłość, dzięki czemu pozwala tworzyć kolejne powiązania z tym miejscem”. Hutchinson dodaje, że budynek jest jego osobistym hołdem dla twórczości Luisa Barragána, a także „jego zainteresowania duchowością oraz głębokich przemyśleń nad samotnością jednostki”.

Kaplica na dachu Casa Luis Barragán, zdj. Cesar Bejar

 

Jak podkreśla architekt, najbardziej istotnym wymiarem projektu kaplicy jest jego znaczenie alegoryczne. Projekt odsyła odbiorcę do swojego pierwowzoru, zachęcając go do pochylenia się nad zagadnieniem architektonicznej reprezentacji i powiązaniami między rzeczywistością a jej artystycznymi interpretacjami. Bada tym samym znaczenie pamięci w procesie twórczym, a także w procesie zetknięcia z dziełem.

Kaplica na dachu Casa Luis Barragán, zdj. Cesar Bejar

 źródło: dezeen.com

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.