Architektura spotyka naukę w projekcie The Cube

Architektura spotyka naukę w projekcie The Cube

The Cube, zdj. Henn

Naukowcy z Politechniki Drezdeńskiej we współpracy z niemiecką praktyką architektoniczną Henn, prezentują pierwszy na świecie betonowy budynek, który zamiast stali wykorzysta włókna węglowe.

Znajdujący się obecnie na etapie budowy The Cube, który powstanie na terenie uniwersytetu TU Dresden w Niemczech, zdaniem twórców ma być tak samo wytrzymały, jak budynki wzmocnione stalowymi prętami. Zaznaczają jednak, że metoda wykorzystująca włókna węglowe jest znacznie bardziej przyjazna środowisku niż ta tradycyjna. Beton, zamiast stalą, jest wzmacniany przędzą z włókna węglowego, która powstaje w wyniku połączenia wielu włókien węglowych, wyjątkowo cienkich nici czystych kryształów węgla, w procesie rozkładu termicznego zwanego pirolizą. Dzięki zastosowaniu tej metody do postawienia budynku potrzeba znacznie mniej betonu.

Jak twierdzą architekci ze studia Henn, uzyskany w ten sposób budulec jest cztery razy mocniejszy niż zwykły beton, ale także cztery razy lżejszy. Siatka z włókna węglowego jest również odporna na rdzę, w przeciwieństwie do stali, co oznacza, że ​​beton węglowy ma również dłuższą trwałość.

„Projekt The Cube na nowo interpretuje płynną, tekstylną naturę włókien węglowych, płynnie łącząc sufit i ściany w jedną formę; wyznacza ścieżki architektury przyszłości, w której świadomy ekologicznie projekt łączy się z formalną swobodą i dogłębnym przemyśleniem form podstawowych elementów architektonicznych” – mówią architekci ze studia Henn.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.