Arroyo. W trosce o dobro wspólne

Arroyo. W trosce o dobro wspólne

Arroyo, zdj. Phil Freelon Design Competition

Rozstrzygnięto tegoroczną edycję konkursu Phil Freelon Design Competition. Jury poszukiwało projektów prezentujących najciekawsze i najefektywniejsze rozwiązania problemu niedostatku tanich mieszkań w dużych miastach. Pierwsze miejsce zajął projekt, którego autorami są Vangel Kukov i Hala El Khorazaty. Wizja architektów, zatytułowana Arroyo, zakłada stworzenie miejsca do życia dla społeczności, której największą siłą będzie wspólnota, różnorodność i samowystarczalność.

Współczesna architektura coraz częściej skupia się na rozwiązaniu problemu rosnącego zapotrzebowania na tanie mieszkania. Problem ten, szczególnie widoczny w dużych aglomeracjach, dotyka wysoko rozwiniętych krajów zachodnich. Zjawisko niedostatku mieszkań i nieustannie wzrastających kosztów życia wydaje się wyjątkowo nasilone w Stanach Zjednoczonych i wysoko rozwiniętych krajach Zachodniej Europy. Zadaniem uczestników konkursu organizowanego przez Perkins and Will była rewitalizacja jednego z trzech zaproponowanych budynków (opuszczonej zabudowy przemysłowej w West Village w Nowym Jorku, wolnej działki w dzielnicy Lodo w Denver oraz magazynu ulokowanego w dzielnicy artystycznej Los Angeles) w taki sposób, by mógł posłużyć jako miejsce do życia dla samowystarczalnej społeczności.

Arroyo, zdj. Phil Freelon Design Competition

Jury konkursu przyznało pierwszą nagrodę projektowi Arroyo, który przekształcił budynek przemysłowy w West Village w wielopokoleniowe i wielokulturowe „centrum mieszkalne”. Niewykorzystana dotąd przez miasto przestrzeń została zmieniona w osadę, w której miejsce znajdzie każdy, komu leży na sercu dobro wspólnoty. Jak mówią autorzy projektu, przyjmuje on idee równości społecznej. Jednym z głównych założeń ideowych projektu jest umożliwienie mieszkańcom spłacenia części czynszu poprzez prace na terenie należącym do społeczności.

Arroyo, zdj. Phil Freelon Design Competition

„Wiemy, że społeczność jest tak silna i tak zdrowa, jak jej poszczególni członkowie, więc wdrożenie zasad Living Design - integracji, serdeczności, zrównoważonego rozwoju i siły płynącej ze wspólnoty - było naprawdę ważne dla naszej koncepcji. Konkurs uświadomił nam, jak potężne może być myślenie projektowe, jeśli chodzi o twórcze rozwiązywanie najpilniejszych problemów społeczeństwa” – mówi Hala El Khorazaty.

źródło: archdaily.com

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.