Austriacy zaprojektują Centrum Pamięci o Holokauście w Babim Jarze

Austriacy zaprojektują Centrum Pamięci o Holokauście w Babim Jarze

Courtesy of The Babyn Yar Holocaust Memorial Center

Nazistowski obóz koncentracyjny w ukraińskim Babim Jarze nieopodal Kijowa był miejscem śmierci ok. 30 tysięcy ludzi, głównie ukraińskich Żydów. Władze Kijowa postanowiły oddać hołd pamięci zabitych poprzez stworzenie w tym miejscu Centrum Pamięci o Holokauście.

Ku pamięci i przestrodze

Choć od zakończenia II wojny światowej minęły już 74 lata, doświadczenia okupacji i holokaustu wciąż dają o sobie znać w zbiorowej świadomości dotkniętych wojną Europejczyków. Powstające w Kijowie Centrum Pamięci o Holokauście ma rozprawić się z wojenną traumą, a jednocześnie upamiętnić tych, którzy zostali zamordowani.

babi jar
Courtesy of The Babyn Yar Holocaust Memorial Center

Spośród wielu projektów, władze Kijowa wybrały propozycję austriackiego biura architektonicznego Querkraft Architekten we współpracy z firmą zajmującą się architekturą krajobrazu – Kieran Fraser Landscape Design.

babi jar 2
Courtesy of The Babyn Yar Holocaust Memorial Center

Nowoczesny budynek w kształcie ostrosłupa będzie mieścił sale wystawowe, archiwa, centrum badań i edukacji oraz przestrzeń przeznaczoną dla wydarzeń publicznych. Projektanci zdecydowali się oddać emocje, które towarzyszyły holokaustowi poprzez przemyślane zagospodarowanie przestrzeni. Ciemne kamienne korytarze, długie rampy i „rosnące” tunele obrazują strach, rozpacz i bezsilność. Jasne, przestronne szklane wnętrza – wolność i nadzieję.

babi jar 4
Courtesy of The Babyn Yar Holocaust Memorial Center

Dzięki temu, zwiedzający będą mogli na własnej skórze doznać chociaż namiastki przeżyć ofiar holokaustu. Architekci wyrażają nadzieję, że pomoże im to zrozumieć, jak przerażającym i trudnym było doświadczenie wojny, oraz wyciągnąć z tego lekcje na przyszłość. „Podróż zwiedzających przez Centrum Pamięci o Holokauście ma odzwierciedlać drogę, jaką przeszły ofiary obozu koncentracyjnego w Babim Jarze aż do miejsca ich śmierci w pobliskim wąwozie. Jednocześnie odzwierciedlać ma pogrążanie się społeczeństwa w ciemności przemocy” – mówią autorzy projektu.

źródło: archdaily.com

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.