Austriacy zaprojektują Centrum Pamięci o Holokauście w Babim Jarze
Austriacy zaprojektują Centrum Pamięci o Holokauście w Babim Jarze
Nazistowski obóz koncentracyjny w ukraińskim Babim Jarze nieopodal Kijowa był miejscem śmierci ok. 30 tysięcy ludzi, głównie ukraińskich Żydów. Władze Kijowa postanowiły oddać hołd pamięci zabitych poprzez stworzenie w tym miejscu Centrum Pamięci o Holokauście.
Ku pamięci i przestrodze
Choć od zakończenia II wojny światowej minęły już 74 lata, doświadczenia okupacji i holokaustu wciąż dają o sobie znać w zbiorowej świadomości dotkniętych wojną Europejczyków. Powstające w Kijowie Centrum Pamięci o Holokauście ma rozprawić się z wojenną traumą, a jednocześnie upamiętnić tych, którzy zostali zamordowani.
Spośród wielu projektów, władze Kijowa wybrały propozycję austriackiego biura architektonicznego Querkraft Architekten we współpracy z firmą zajmującą się architekturą krajobrazu – Kieran Fraser Landscape Design.
Nowoczesny budynek w kształcie ostrosłupa będzie mieścił sale wystawowe, archiwa, centrum badań i edukacji oraz przestrzeń przeznaczoną dla wydarzeń publicznych. Projektanci zdecydowali się oddać emocje, które towarzyszyły holokaustowi poprzez przemyślane zagospodarowanie przestrzeni. Ciemne kamienne korytarze, długie rampy i „rosnące” tunele obrazują strach, rozpacz i bezsilność. Jasne, przestronne szklane wnętrza – wolność i nadzieję.
Dzięki temu, zwiedzający będą mogli na własnej skórze doznać chociaż namiastki przeżyć ofiar holokaustu. Architekci wyrażają nadzieję, że pomoże im to zrozumieć, jak przerażającym i trudnym było doświadczenie wojny, oraz wyciągnąć z tego lekcje na przyszłość. „Podróż zwiedzających przez Centrum Pamięci o Holokauście ma odzwierciedlać drogę, jaką przeszły ofiary obozu koncentracyjnego w Babim Jarze aż do miejsca ich śmierci w pobliskim wąwozie. Jednocześnie odzwierciedlać ma pogrążanie się społeczeństwa w ciemności przemocy” – mówią autorzy projektu.
SARP ogłasza konkurs na projekt budynku Instytutu Ekspertyz Sądowych im. prof. dra. Jana Sehna w Krakowie. Instytut Ekspertyz Sądowych to instytucja zajmująca się zadaniami z zakresu nauk medycznych oraz nauk technicznych, w której prowadzone są badania i ekspertyzy wykorzystywane w sprawach cywilnych oraz karnych. Budynek ma pomieścić sale dydaktyczne, laboratoria i pomieszczenia administracyjne.
Od lat wzrasta liczba rodzin, w których oboje rodziców podejmuje pracę zawodową. W obliczu kryzysu gospodarczego i mieszkaniowego pracującym rodzicom coraz trudniej jest znaleźć opiekę dla swoich pociech. Konkurs CARE poszuka odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób architektura może pomóc pracującym rodzicom w rozwiązaniu ich problemów.
Platforma konkursowa UNI zaprasza autorów prac dyplomowych z dziedziny architektury, architektury krajobrazu i urbanistyki do udziału w przeglądzie najlepszych prac dyplomowych – konkursie UniATA.
Budowa Central Park Tower na Manhattanie dobiega końca. Projekt autorstwa pracowni architektonicznej Adrian Smith + Gordon Gill po ukończeniu ma stać się najwyższym budynkiem mieszkalnym na świecie. Jak utrzymują twórcy inwestycji, luksusowy budynek ma zostać oddany do użytku jeszcze w tym roku.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.