Bytomskie studio Medusa Group, którego trzon stanowią Przemo Łukasik i Łukasz Zagała, znane jest z nowoczesnych projektów, wzbogacających ulice polskich miast o nietuzinkowe, przyciągające uwagę detale. Zaprojektowany w roku 2019 zespół zabudowy jednorodzinnej BTM nie odbiega jakością od poprzednich realizacji pracowni – intryguje zarówno samą formą, jak i nieszablonowymi elementami kolorystycznymi.
Projekt BTM reinterpretuje tradycyjną zabudowę szeregową, którą widział każdy, kto choć raz znalazł się na przedmieściach któregoś z polskich miast. Aby uniknąć podyktowanej nieograniczoną fantazją mieszkańców różnorodności, która często zaburza estetykę tego rodzaju osiedli, projektanci postawili na ujednoliconą, nowoczesną formę. Budynek oglądany z daleka, bardziej niż zabudowę szeregową, przypomina blok mieszkalny. Rytmiczność i harmonia, które cechują projekt, dają złudzenie całkowitej spójności. Architekci podkreślają funkcjonalność swojej wizji. „Nasz najnowszy projekt w naszym Bytomiu jest próbą wzmocnienia lokalnego rynku mieszkaniowego. Osiedle w zabudowie szeregowej powstaje w oparciu o czytelne założenia i jasne potrzeby życiowe przyszłych mieszkańców” - piszą.
Projekt wyróżnia pełen klasy minimalizm. Elewacja w całości pokryta szarą cegłą zdaje się nawiązywać do niezwykle popularnego w ostatnich latach trendu „nagich domów”, hołdującemu pięknu surowych materiałów budowlanych. Aby ożywić ten prosty w formie i barwie budynek, architekci dodali do niego elementy w odcieniu intensywnej żółcieni. Kolorem zostały pokryte metalowe barierki balkonów, wnęki i górne części elewacji.
Najbardziej niespotykanym i oryginalnym elementem budynku są utrzymane w tej samej kolorystyce ramy okienne. Odważna i świadoma gra kolorem, coraz chętniej podejmowana przez rodzimych architektów, daje nadzieje na odnowienie wizerunku polskich ulic i osiedli, na których wciąż (niestety, niestety…) do spółki z tzw. „pastelozą” króluje posępna szarość.
White Arkitekter i HPP Architekten wygrali konkurs na projekt nowej kliniki NMK w Tybindze w Niemczech. Obie firmy mogą poszczycić się dużym doświadczeniem w projektowaniu budynków opieki zdrowotnej. Nowa Klinika Medyczna Szpitala Uniwersyteckiego w Tybindze będzie jednym z 34 szpitali uniwersyteckich w Niemczech, które łączą opiekę nad pacjentami, leczenie i dążą do poszerzenia badań i rozwoju medycyny.
Koreańska organizacja rządowa Korea Education & Research Information Service zaprasza architektów i urbanistów, a także studentów i absolwentów, do udziału w konkursie na najlepszy projekt koreańskiej szkoły. Organizatorzy oczekują od uczestników nowego, świeżego spojrzenia na zagadnienie edukacji samej w sobie i przestrzeni sprzyjających nabywaniu nowych umiejętności.
Do 30 czerwca trwają zgłoszenia do 10. edycji konkursu architektonicznego o Nagrodę Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza. Zgłaszać można te realizacje, które w niezaprzeczalny sposób przyczyniają się do promowania i ochrony środowiska Małopolski. Zgłoszenia składać mogą architekci, biura architektoniczne, inwestorzy, instytucje kulturalne oraz organy administracji publicznej.
Dla artysty, który - oprócz kawałka papieru - do stworzenia swojego dzieła potrzebował nieco betonu, dobrej jakości szkła czy solidnej stali, okres siermiężnego PRL-u mógł jawić się jako koszmar. Jeżeli jakimś cudem udało mu się zgromadzić niezbędne materiały, na drodze stawało chore prawo, surowo przestrzegane przez rozrośniętą do granic absurdu biurokrację. W takich warunkach zbudowanie czegoś, co odbiegało od przyjętych standardów, wymagało żelaznych nerwów, pasji oraz odrobiny sprytu. Dlatego popularne Igloo Witolda Lipińskiego należy uznać za triumf inteligencji nad niewydolnym systemem Ludowej Polski.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.