BTM od Medusa Group

BTM od Medusa Group

BTM, zdj. Medusa Group

Bytomskie studio Medusa Group, którego trzon stanowią Przemo Łukasik i Łukasz Zagała, znane jest z nowoczesnych projektów, wzbogacających ulice polskich miast o nietuzinkowe, przyciągające uwagę detale. Zaprojektowany w roku 2019 zespół zabudowy jednorodzinnej BTM nie odbiega jakością od poprzednich realizacji pracowni – intryguje zarówno samą formą, jak i nieszablonowymi elementami kolorystycznymi.

Projekt BTM reinterpretuje tradycyjną zabudowę szeregową, którą widział każdy, kto choć raz znalazł się na przedmieściach któregoś z polskich miast. Aby uniknąć podyktowanej nieograniczoną fantazją mieszkańców różnorodności, która często zaburza estetykę tego rodzaju osiedli, projektanci postawili na ujednoliconą, nowoczesną formę. Budynek oglądany z daleka, bardziej niż zabudowę szeregową, przypomina blok mieszkalny. Rytmiczność i harmonia, które cechują projekt, dają złudzenie całkowitej spójności. Architekci podkreślają funkcjonalność swojej wizji. „Nasz najnowszy projekt w naszym Bytomiu jest próbą wzmocnienia lokalnego rynku mieszkaniowego. Osiedle w zabudowie szeregowej powstaje w oparciu o czytelne założenia i jasne potrzeby życiowe przyszłych mieszkańców” - piszą.

BTM, zdj. Medusa Group

Projekt wyróżnia pełen klasy minimalizm. Elewacja w całości pokryta szarą cegłą zdaje się nawiązywać do niezwykle popularnego w ostatnich latach trendu „nagich domów”, hołdującemu pięknu surowych materiałów budowlanych. Aby ożywić ten prosty w formie i barwie budynek, architekci dodali do niego elementy w odcieniu intensywnej żółcieni. Kolorem zostały pokryte metalowe barierki balkonów, wnęki i górne części elewacji.

BTM, zdj. Medusa Group

Najbardziej niespotykanym i oryginalnym elementem budynku są utrzymane w tej samej kolorystyce ramy okienne. Odważna i świadoma gra kolorem, coraz chętniej podejmowana przez rodzimych architektów, daje nadzieje na odnowienie wizerunku polskich ulic i osiedli, na których wciąż (niestety, niestety…) do spółki z tzw. „pastelozą” króluje posępna szarość.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.