Baan Bubble Dome. Zaskakujący projekt Nat Telichenko

Baan Bubble Dome. Zaskakujący projekt Nat Telichenko

Baan Bubble Dom, zdj. Nat Telichenko

Jedni nazwą go architektonicznym potworkiem, inni zachwycą się bezkompromisowością i odwagą autorki. Jeszcze inni określą budynek niejednoznacznym – bo taki właśnie jest Baan Bubble Dome. Przedstawiamy interesujący projekt zza wschodniej granicy, autorstwa ukraińskiej architektki Nat Telichenko.

Dom powstały w Charkowie w Ukrainie został utrzymany w niezwykle oryginalnym klimacie łączący odważny futuryzm z nostalgicznym stylem retro.W projekcie Nat Telichenko nie ma ani jednej prostej ściany – architektka zadbała o to, aby wszystkie płaszczyzny były symetrycznie zaokrąglone, dzięki czemu z zewnątrz budynek przypomina dwie połączone ze sobą krople wody. Dzięki swojemu nietypowemu kształtowi dom zatrzymuje ciepło zimą, a chłód latem. Ponadto, oryginalny kształt wpłynął rzecz jasna na wnętrza – sufit w najwyższym punkcie znajduje się aż pięć metrów nad ziemią, dzięki czemu pomieszczenia wydają się niezwykle przestronne. W domu panują również doskonale warunki akustyczne.

Baan Bubble Dom, zdj. Nat Telichenko

 

Do pokrycia elewacji projektantka zastosowała torkret oraz topione szkło z dodatkiem tytanu, które – rozłożone w symetrycznych odstępach – odbija światło, przypominając taflę wody lub pancerz jakiegoś fantastycznego zwierzęcia, z zależności od interpretacji obserwatora. Na zewnątrz znajdują się obszerne, równie oryginalne jak dom tarasy, nawiązujące do tradycji i kultury różnych zakątków świata – bystry obserwator w kształtach i kolorach odnajdzie nawiązania zarówno do Dalekiego Wschodu, jak i do krajów śródziemnomorskich.

Baan Bubble Dom, zdj. Nat Telichenko

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.