Barbados Heritage District. Społecznie zaangażowany projekt Davida Adjaye

Barbados Heritage District. Społecznie zaangażowany projekt Davida Adjaye

Barbados Heritage District, zdj. David Adjaye

David Adjaye prezentuje projekt Barbados Heritage District, inwestycji w całości poświęconej zagadnieniu niewolnictwa na Barbados, a także na inne kultury i narody Zachodu. Projekt będzie składał się z pomnika, muzeum i instytutu badawczego, który skupi się na roli regionu w historii handlu niewolnikami.

Budowa projektu, który będzie zlokalizowany w Newton Plantation, rozpocznie się 30 listopada 2022  roku, z okazji pierwszej rocznicy ogłoszenia Barbadosu republiką parlamentarną. Pierwsza faza projektu obejmie budowę Newton Enslaved Burial Ground Memorial, miejsca pamięci sąsiadującego z cmentarzem, na których pochowanych zostało 570 zachodnioafrykańskich niewolników. Jak mówią twórcy projektu, pomnik będzie niósł przesłanie odnowy, odrodzenia i jedności.

Barbados Heritage District, zdj. David Adjaye

 

„Opierając się na technice i filozofii tradycyjnych afrykańskich grobowców, miejsc modlitewnych i piramid, pomnik został zaprojektowany jako przestrzeń, która jednocześnie oddaje cześć zmarłym, buduje morale żywych i ukazuje nową przyszłość dla czarnej społeczności, która jest jednocześnie mocno związana kontynentem afrykańskim, ale i różni się od niego” – mówi architekt David Adjaye, znany z zaangażowania w projekty przeciwstawiające się dyskryminacji i przemocy na tle rasowym.

Instytut badawczy stanie się pierwszym na Karaibach centrum poświęconym badaniu historii niewolnictwa i jego wpływu na dzisiejsze społeczeństwo. Instytut będzie opierał swoje pracę na zbiorze dziesiątek milionów dokumentów śledzących historię niewolnictwa, które znajdują się w barbadoskich archiwach.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.