Basquiat na nowo. Wystawa o życiu i twórczości artysty oczami Davida Adjaye

Basquiat na nowo. Wystawa o życiu i twórczości artysty oczami Davida Adjaye

Jean-Michel Basquiat, zdj. East News

David Adjaye Associates otrzymał zlecenie zaprojektowania wystawy niepublikowanymi wcześniej pracami Jeana-Michela Basquiata. Wystawę będzie można oglądać w Starrett-Lehigh Building w mieście West Chelsea w stanie Nowy Jork.

Jean-Michel Basquiat: King Pleasure jest pierwszą wystawą zorganizowanym po śmierci artysty. Obejmie ona ponad 200 obrazów i rysunków. Zostanie odtworzone również nowojorskie studio Basquiata, dzięki któremu fani jego twórczości będą mogli obejrzeć, jak tworzył artysta. Wystawie będzie towarzyszyły wydarzenia, które opowiedzą o życiu twórcy.

Jean-Michel Basquiat był wpływową postacią w świecie sztuki, jego prace miały wielki wkład w rozwój sztuk interdyscyplinarnych, a także w zmianę społecznej narracji wokół doświadczeń czarnej społeczności Ameryki. David Adjaye, architekt od lat zaangażowany w walkę z rasizmem i działający na rzecz mniejszości etnicznych, pokieruje projektem wystawy, przekształcając parter charakterystycznego budynku Starrett-Lehigh w przestrzeń, w której goście będą mogli doświadczyć spotkania z artystą.

„Wizja tego projektu, czyli przekazanie narracji o życiu i twórczości Basquiata oraz rzucenie nowego światła na artystę, który jest tylko częściowo zrozumiały — jest głęboko zgodna z misją mojego studia, polegającą na wykorzystaniu projektowania jako narzędzia do opowiadania historii. Wyobrażam sobie tę wystawę jako intymną podróż, która nie tylko ukazuje pionierską karierę, ale kultywuje ducha Basquiata” – powiedział David Adjaye.

Wystawa zostanie otwarta 9 kwietnia 2022 r.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.