Japońskie studio Suppose Design Office stworzyło monolityczną betonową bryłę obok stacji Sendagaya w pobliżu tokijskiego stadionu olimpijskiego. Ta tajemnicza konstrukcja w rzeczywistości jest designerską toaletą publiczną.
Miejskie toalety nie kojarzą nam się z wyżynami architektonicznego kunsztu, a ich obecność w mieście wydaje się być jedynie przykrą koniecznością. Obok tokijskiej stacji Sendgaya powstał jednak obiekt, który będzie pełnił funkcję nie tylko praktyczną, ale również wzbogaci otoczenie o ciekawy element dzięki swojej oryginalnej formie.
Toaleta projektu Suppose Design Office, choć została „wciśnięty” między wiadukt przy wejściu na stację, wcale nie gubi się w miejskim kontekście. Wręcz przeciwnie, architekci zadbali o to, by mimo wszystko wyróżniała się nawet w tak gęstej zabudowie. „Zastanawiałem się, jak w prosty sposób wywrzeć wrażenie, i z kilku sposobów wybrałem wysokość” – mówi założyciel Suppose Design Office, Tanijiri Makoto. „Chciałem wywołać w obserwatorach poczucie dyskomfortu, sprawiając, że bryła betonu, która normalnie jest ciężka, wygląda tak, jakby unosiła się w powietrzu; to wszystko, aby stała się sztuką samą w sobie” – dodaje. W istocie, dzięki mało widocznej podpórce pod centralną częścią bryły, sprawia ona wrażenie lewitującej.
„Konstruując przestrzeń poprzez staranne budowanie relacji, przejawiających się paradoksami takimi jak choćby poczucie unoszenia się z powodu ciężkości czy obecność światła spowodowanego ciemnością, starałem się zlikwidować granicę między miastem a architekturą i stworzyć atrakcyjne miejsce, w której natura i architektura współbrzmią ze sobą” – wyjaśnia Makoto.
Zapraszamy do udziału w konkursie na projekt centrum terapii dla osób z trudnościami ze zdrowiem psychicznym Live Laugh Love. Celem konkursu jest wyłonienie najlepszego projektu architektonicznego dla centrum terapii, które będzie zapewniało komfortowe i przyjazne środowisko dla pacjentów, personelu medycznego oraz rodzin pacjentów.
Studio architektoniczne Ibuku ukończyło realizację projektu buydnku The Arc, który pomieści prywatną szkołę na Bali. Budynek charakteryzuje się oryginalnym, zakrzywionym dachem, wykonanym w całości z bambusa.
Pierwsza wystawa Zaha Hadid Architects zatytułowana „ZHA Close Up – Work & Research” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Szanghaju jest już otwarta dla zwiedzających. Wystawa przedstawia ewolucję projektów Zaha Hadid Architects na przestrzeni ostatnich 40 lat.
Japoński architekt Kengo Kuma i australijski artysta Geoff Nees stworzyli okrągły, oryginalny pawilon, przypominający obiekt zbudowany z ogromnych puzzli. Konstrukcja została wykonana z drewna zebranego w Królewskich Ogrodach Botanicznych w Melbourne w Australii. Projekt został zamówiony u artystów na Triennale NGV i miał pełnić funkcję odpowiedzi na inne dzieło sztuki – pracę koreańskiego artysty Lee Ufana, zatytułowaną „Dialogue”.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.