Betonowa toaleta od Supose Design Office

Betonowa toaleta od Supose Design Office

żdjęcie: Supose Design Office

Japońskie studio Suppose Design Office stworzyło monolityczną betonową bryłę obok stacji Sendagaya w pobliżu tokijskiego stadionu olimpijskiego. Ta tajemnicza konstrukcja w rzeczywistości jest designerską toaletą publiczną.

Miejskie toalety nie kojarzą nam się z wyżynami architektonicznego kunsztu, a ich obecność w mieście wydaje się być jedynie przykrą koniecznością. Obok tokijskiej stacji Sendgaya powstał jednak obiekt, który będzie pełnił funkcję nie tylko praktyczną, ale również wzbogaci otoczenie o ciekawy element dzięki swojej oryginalnej formie.

zdjęcie: Supose Design Office

 

Toaleta projektu Suppose Design Office, choć została „wciśnięty” między wiadukt przy wejściu na stację, wcale nie gubi się w miejskim kontekście. Wręcz przeciwnie, architekci zadbali o to, by mimo wszystko wyróżniała się nawet w tak gęstej zabudowie. „Zastanawiałem się, jak w prosty sposób wywrzeć wrażenie, i z kilku sposobów wybrałem wysokość” – mówi założyciel Suppose Design Office, Tanijiri Makoto. „Chciałem wywołać w obserwatorach poczucie dyskomfortu, sprawiając, że bryła betonu, która normalnie jest ciężka, wygląda tak, jakby unosiła się w powietrzu; to wszystko, aby stała się sztuką samą w sobie” – dodaje. W istocie, dzięki mało widocznej podpórce pod centralną częścią bryły, sprawia ona wrażenie lewitującej.

zdjęcie: Supose Design Office

 

„Konstruując przestrzeń poprzez staranne budowanie relacji, przejawiających się paradoksami takimi jak choćby poczucie unoszenia się z powodu ciężkości czy obecność światła spowodowanego ciemnością, starałem się zlikwidować granicę między miastem a architekturą i stworzyć atrakcyjne miejsce, w której natura i architektura współbrzmią ze sobą” – wyjaśnia Makoto.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.