Biblioteka Główna w Makau

Biblioteka Główna w Makau

Biblioteka Głowna w Makau, zdj. Mecanoo

Holenderska praktyka architektoniczna Mecanoo udostępniła szczegóły projektu Biblioteki Głównej w Makau w Chinach. Projekt, wykonany na zlecenie władz miasta, powstanie przy placu Tap Seac na terenie dawnego hotelu Estoril, w którym przed laty powstało pierwsze kasyno w Makau.

Architekci mają nadzieję zarówno sama biblioteka, jak i otaczające ją przestrzenie publiczne, zachęcą mieszkańców i odwiedzających do odkrywania miasta i czerpania z jego bogatej oferty kulturalnej Fasada Biblioteki Głównej w Makau czerpie inspirację z dawnego modernistycznego projektu hotelu Estoril. Twórcom projektu zależało na tym, by fasada i wnętrze budynku robiły wrażenie tajemniczych i niezwykłych. Jak sami przyznają, mają nadzieję, że nowy budynek pozwoli zobaczyć okolicę w zupełnie innej perspektywie niż dotychczasowa.

Biblioteka Głowna w Makau, zdj. Mecanoo

 

Duży i masywny budynek w kształcie litery L został zainspirowany formą książki. W zamyśle twórców, budynek już od samego wejścia ma „otwierać się”, jak strony tajemniczej księgi. Wnętrza budynku to szereg połączonych ze sobą przestrzeni, ciągnących się od plac Tap Seac, aż po czytelnie, które mieszczą się na najwyższym piętrze. W nowym holu zachowany zostanie futurystyczny mural z hotelu Estoril, zaprojektowany przez włoskiego rzeźbiarza Oseo Acconciego, przedstawiający Fortunę, rzymską boginię szczęścia. Dzięki przeszkleniom i innym zabiegom, mającym na celu otworzyć budynek na widoki z okolicy, stanie się on mocniej połączony z przyległymi terenami i stworzy wraz z nimi harmonijną, spójną całość.

Biblioteka Głowna w Makau, zdj. Mecanoo

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.