Biblioteka Główna w Rotterdamie. Nowa jakość przestrzeni publicznych

Biblioteka Główna w Rotterdamie. Nowa jakość przestrzeni publicznych

Biblioteka w Rotterdamie, zdj. Powerhouse Company

Miasto Rotterdam wybrało studia architektoniczne Powerhouse Company, Atelier Oslo i Lundhagem do odnowienia i rozbudowy miejskiej Biblioteki Głównej. Obecnie biblioteka ma swoją siedzibę w  charakterystycznym budynku z początku lat 80., zaprojektowanym przez studio Van den Broek & Bakema. Władze miasta i zarząd Biblioteki Głównej podjęły decyzję o unowocześnieniu jej siedziby, aby możliwa była realizacja nowych programów kulturalnych.

Nowy projekt opiera się na idei architektonicznego recyklingu. Zespół łączy doświadczenie znanych firm Powerhouse Company, Atelier Oslo i Lundhagem, doświadczonych w realizacji projektów budynków użyteczności publicznej.

Biblioteka w Rotterdamie, zdj. Powerhouse Company

 

„W ostatnich latach radykalnie zmieniło się postrzeganie bibliotek. To właśnie zainspirowało nas do przekształcenia istniejących przestrzeni w otwarte i przyjazne środowisko, w którym ludzie mogą się spotykać i pracować. Nowa biblioteka w Rotterdamie stanie się salonem całego miasta, oferując nowy rodzaj przestrzeni publicznej” – mówi Nils Ole Brandtzæg ze studia Atelier Oslo.

Biblioteka w Rotterdamie, zdj. Powerhouse Company

 

Jednym z głównych celów rewitalizacji jest przywrócenie budynkowi przestronności, jasności i lekkości formy, która doskonale wpisze się w nowoczesne trendy w projektowaniu. Do istniejącego budynku zostaną dodane nowe wejścia, aby poprawić komunikację pomiędzy poszczególnymi segmentami. Zmiany obejmą również stworzenie nowych miejsc do nauki i pracy, a także przestrzeni, w których przechowywane są zbiory. Na siódmym piętrze budynku znajdzie się wypełniona zielenią czytelnia oraz okazały taras, który zaoferuje czytelnikom widoki na miasto.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.