Biblioteka w hołdzie Ibsenowi

Biblioteka w hołdzie Ibsenowi

Biblioteka Ibsena, zdj. Kengo Kuma & Associates, Mad Arkitekter i Buro Happold Engineering

Pracownia Kengo Kuma & Associates, we współpracy z firmami Mad Arkitekter i Buro Happold Engineering, wygrali konkurs na projekt nowej Biblioteki Ibsena w Skien w Norwegii. Propozycja zespołu architektów będzie hołdem dla światowej sławy dramaturga. Twórcy projektu mają nadzieję stworzyć otwarte i angażujące centrum kulturalne w miejscu narodzin tego wyjątkowego pisarza.

Budynek o powierzchni 7760 metrów kwadratowych, który ma pełnić funkcję nowego ośrodka kultury w Skien, oprócz biblioteki i czytelni zaproponuje lokalnej społeczności szereg udogodnień, pozwalających na ożywienie życia społecznego i kulturalnego. W rozległym budynku znajdzie się również fundacja zajmująca się dorobkiem Ibsena, informacja artystyczna, pomieszczenia dla grup dyskusyjnych oraz lokale gastronomiczne. Biblioteka będzie otoczona starannie zaprojektowanymi terenami zielonymi, które będą udostępnione odwiedzającym jako miejsce do odpoczynku i zabawy.

Biblioteka Ibsena, zdj. Kengo Kuma & Associates, Mad Arkitekter i Buro Happold Engineering

 

Jak podkreślają projektanci z Kengo Kuma & Associates, budynek powstał z chęci udostępnienia dramatu i literatury Ibsena każdemu. „Gmina Skien ma również śmiałe ambicje dotyczące wkładu Biblioteki Ibsen w utrzymanie i rozwój demokracji jako areny integracji, otwartości i uczynienia sztuki i kultury prawdziwymi zasobami, które posiada społeczeństwo” – piszą o swoim projekcie architekci.

Biblioteka Ibsena, zdj. Kengo Kuma & Associates, Mad Arkitekter i Buro Happold Engineering

 

Zaprojektowana przez Kengo Kuma & Associates bryła wyróżnia się formą spośród innych miejskich bibliotek. Architekci postanowili pójść za jednym z ostatnich trendów w projektowaniu. Budynek, postawiony na zalesionej działce, „dopasowuje się” do przestrzeni pomiędzy drzewami, co sprawia, że ich wycinka nie jest konieczna. Jego fasada zostanie w większości pokryta szkłem, co znacznie zneutralizuje przytłaczające wrażenie, które wywierają często monumentalne budowle. We wnętrzach króluje jasne, ciepłe drewno oraz proste stoliki i krzesła.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.