Architekci po raz kolejny udowadniają, że architektura może i powinna reagować na bieżące wydarzenia na świecie i zjawiska społeczne. Kijowskie Biuro Balbek przeanalizowało osiedla uchodźców na całym świecie, aby opracować plan modułowej wioski, która mogłaby zapewnić schronienie osobom, które straciły domy podczas bombardowań i ostrzeliwań, które mają miejsce na Ukrainie.
Projekt mieszkaniowy Re:Ukraine opiera się na powtarzalnej formie sześcianu z drewna i płyty wiórowej, której wnętrza można zaaranżować w sposób odpowiadający potrzebom mieszkańców. Jednostki te można łączyć w różnorodnych konfiguracjach, tworząc całe osiedla, a nawet miasteczka dla osób, które straciły dom w skutek rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
„Głównym zadaniem, jakie sobie postawiliśmy, była pomoc z zapewnieniu ludziom godnego życia” – wyjaśnia założyciel studia Slava Balbek. „Można odebrać człowiekowi dom, ale nie można odebrać mu godności. Walczymy z czasem, dlatego niezwykle ważne było, aby znaleźć najlepszy i najszybszy sposób wznoszenia budynków” – dodaje. „Wyobraź sobie rodzinę, która musi spędzić kolejny dzień, kolejny tydzień w szkolnej sali gimnastycznej, w której znajduje się 500 osób”.
Według danych podawanych przez rząd Ukrainy, w skutek rosyjskiej inwazji zniszczonych zostało ponad 4600 domów. Od początku wojny z Ukrainy wyjechało już ponad 3,2 miliona obywateli.
Pierwsza wieża OMA w Tokio, Toranomon Hills Station Tower, zostanie otwarta jesienią 2023 roku. Inauguracja Toranomon Hills Station Tower będzie znaczącym krokiem w rozwoju Toranomon Hills firmy Mori Building, prężnie rozwijającego się globalnego centrum biznesowego i miejskiego węzła komunikacyjnego.
Villa R to projekt autorstwa Saunders Architecture zlokalizowany w Mosterhamn w Norwegii. Dom został zaprojektowany dla rodziny, która mieszkała na jednej z wysp w dystrykcie Bømlo na południe od Bergen. Kiedy inwestorzy odkryli, że plany nowej drogi i mostu znacząco wpłyną na otoczenie ich dotychczasowego domu, postanowili wybudować nowy. Budynek znajduje na wzgórzu położonym nieopodal od dawnego lokum właścicieli, a jego otoczenie zachwyca i doskonale pasuje do architektonicznego projektu domu.
Japońska organizacja promująca projektowanie NPO Aoyama Design Forum zaprasza do udziału w konkursie ADF Design Award. Zwycięzcy otrzymają nagrody pieniężne.
Studio architektoniczne współtworzone przez Polkę i Meksykanina otrzymało pierwszą nagrodę Rifat Chadirji Prize 2019. Wyróżniony projekt studia to wizja Muzeum Arabskiej Współczesnej Sztuki w Szardży.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.